Αρκαδικός – Πακγράτι 79-69

Την ήττα στην…«αφιλόξενη» Τρίπολη γνώρισε η ομάδα μας με 79-69, σε ένα παιχνίδι που επισκιάστηκε από τις πολλές λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις, και ειδικότερα του κ. Δαρλαμήτσου, για τον οποίο εξέφρασε παράπονα η αποστολή της ομάδας μας.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα σκληρό, με την ομάδα μας να παίρνει το προβάδισμα με 7-14 στο 7′, και με την πολύ καλή της άμυνα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 10-16 υπέρ της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, και με τους Νικολακόπουλο και Μπουραζάνη να χρεώνονται άμεσα με 4 φάουλ ο καθένας, ο Αρκαδικός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 28-28 στο 14′, ενώ στο 15′ η ομάδα μας έχασε και τον Δερμιτζάκη, ο οποίος αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ μετά από λογομαχία με τον Μαγιτόμπε, για σκληρό φάουλ του δεύτερου. Έτσι, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να παίρνει τον ρυθμό του αγώνα με το μέρος της, το ημίχρονο έκλεισε με 42-41.

Η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να προηγηθεί με 59-50 και 71-62 στο 37′, αλλά η ομάδα μας με τον Βασιλόπουλο σε μεγάλα κέφια μείωσε σε 71-69 στο 39′, με τους διαιτητές να αναλαμβάνουν στη συνέχεια με συνεχόμενα φάουλ να οδηγήσουν τους γηπεδούχους στις ελεύθερες βολές, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ολοκληρωθεί με 79-69 για τους γηπεδούχους. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι παίκτες του Αρκαδικού είχαν 39 βολές έναντι 24 της ομάδας μας.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ   79-69

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 44-43, 59-55, 79-69

Διαιτητές: Παναγιώτου-Διαμαντής-Δαρλαμήτσος

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 8 (2), Πίνης, Γατσόπουλος, Μαγιντόμπε, Κοψαύτης 16 (2), Προδρόμου 24, Τζατζάς, Πόπαντιτς 13 (2), Σάκοτα, Γκόβας 10 (1), Γιαννουλάκος, Πάνου.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος 2, Δέδες, Καραΐνδρος, Βασιλόπουλος 25 (2), Ψαρόπουλος 8, Δερμιτζάκης, Μπουραζάνης 2, Κουτρούλιας 10, Αγγελόπουλος, Μιχάλογλου 6, Πετρόπουλος 10, Ράπτης 6.