Παγκράτι – Δόξα Λευκάδας 80-87

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας απέναντι στην Δόξα Λευκάδας, καθώς στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της κεκλεισμένων των θυρών ηττήθηκε με 80-87, και υπέστη την 3η διαδοχική ήττα της.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε στο παιχνίδι χωρίς τον Άλφα Ντιαλό ο οποίος αποχώρησε, και χωρίς τον τραυματίας Κωστή Δέδε, απέναντι στην ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου που έπαιξε ένα από τα τελευταία της χαρτιά, ώστε να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της ανόδου. Η Δόξα κατάφερε από τα πρώτα λεπτά να πάρει το προβάδισμα με 14-20 (7′), χάρη στα τρίποντα του Κυριακόπουλου, με την ομάδα μας να επιστρέφει και με προσπάθειες των Ράπτη και Παπαντωνάνου να ισοφαρίζει σε 20-20 (9′), και την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με 22-23.

Η Δόξα με τον Γαρμπή να αλλάζει τον ρυθμό, και με τους Σκλάβο και Αναγνωστόπουλο να σκοράρουν, προσπέρασε με 27-37 στο 16′, με το ημίχρονο να κλείνει με 35-48. Τα πράγματα για την ομάδα μας έγιναν αρκετά χειρότερα, όταν ο Συμεωνίδης στην καλύτερη του εμφάνιση με την Δόξα έγραψε το 35-53 (22′), για να ανέβει η διαφορά και στο +19 (39-58) για τους φιλοξενούμενους, με την 3η περίοδο να κλείνει με 56-66, χάρη σε δυο μαζεμένα τρίποντα του Χατζηνικόλα.

Ο νεαρός γκαρντ/φόργουορντ συνέχισε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75 και έτσι κατάφερε να φέρει την ομάδα μας στο 73-77 στο 38′, και στο 76-77 στο 39′, μετατρέποντας το παιχνίδι σε «θρίλερ». Ο Αποστολίδης με προσωπική ενέργεια πέτυχε το 76-79, με τον Κουτρούλια να μειώνει σε 78-79, και τον Συμεωνίδη με γκολ-φάουλ στα 51” να καθαρίζει ουσιαστικά το παιχνίδι (78-82), καθώς το τρίποντο του Κουτρούλια ήταν άστοχο στην επόμενη επίθεση της ομάδας μας.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 80-87
Διαιτητές: Βαρδάλος – Μάλαμας – Κοντύλης
Δεκάλεπτα: 22-23, 35-48, 56-66, 80-87
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 4, Κοβάσεβιτς, Φωτεινάκης, Παππάς 8, Ψαρόπουλος 6 (5 ασ.), Παπαντωνάκος 11 (1), Ράπτης 11, Κουτρούλιας 19 (8/8 διπ.), Χατζηνικόλας 21 (5/7 τριπ.).
Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 13 (3/5 τριπ., 7 ασ.), Μάρτζος 4, Χίμπερτ 2, Αποστολίδης 15 (1 τριπ., 5 ασ.), Βαγενάς 2, Καραδολάμης 4, Συμεωνίδης 16 (8/11 διπ., 6 ριμπ.), Αναγνωστόπουλος 11 (2/2 τριπ., 6 ριμπ.), Σκλάβος 15 (3/5 τριπ., 8 ριμπ.), Γαρμπής 5 (1), Γεωργάκης, Αργυρός.