Παγκράτι – ΟΦΗ 86-81

Στην 11η της νίκη την φετινή περίοδο έφτασε η ομάδα μας, η οποία σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε του ΟΦΗ στο Μετς με 86-81, διπλασιάζοντας τις νίκες της απέναντι στους Κρητικούς την φετινή περίοδο.

Το παιχνίδι όπως μαρτυρά και το σκορ ήταν πολύ κλειστό, με τον ΟΦΗ να καταφέρνει να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-17 υπέρ του, με την ομάδα μας να αντιδρά και με τρίποντο του Παπαντωνάκου να προσπερνάει με 37-32 στο 18′, με το ημίχρονο να κλείνει με 46-40 υπέρ της ομάδας μας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ένα τρίποντο του Δέδε έφερε την διαφορά στο +9 (59-50) στο 26′, με τον ΟΦΗ να αντιδράει και με ένα σερί 0-11,  και με τρίποντο του Στυλιανού να προσπερνάει με 59-61, με την 3η περίοδο να κλείνει με 64-62.

Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και η 4η περίοδος, όπου η ομάδα μας προηγήθηκε με 79-75 στο 38′, με τον Λιανό με καλάθι και φάουλ να μειώνει σε 79-78, και τον Κοβάσεβιτς με τρίποντο στα 55” να γράφει το 82-78. Ο Μποχωρίδης με τρίποντο στα 45” μείωσε σε 82-81, αλλά ο Κοβάσεβιτς, μπροστά στους γονείς του που είχαν έρθει από τον Σλοβενία, ήταν «ζεστός» και με τρίποντο στα 19” έγραψε το 85-81, για να κλείσει ο ίδιος το σκορ με 1/2 βολές για το 86-81 στα 10”.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Κώστας Παπαντωνάκος με 15 πόντους (2/3 τριπ., 7 ριμπ), ενώ απίστευτη εμφάνιση έκανε ο Αλέξης Ράπτης με 14 πόντους και 17 ριμπάουντ, με Μει Κοβάσεβιτς να έχει 12 πόντους με 4/8 τρίποντα. Την 21η αγωνιστική η ομάδα μας έχει ρεπό, καθώς στο πρόγραμμα υπήρχε το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ηλυσιακό, ο οποίος έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΟΦΗ 86-81
Δεκάλεπτα: 15-17, 46-40, 64-62, 86-81
Διαιτητές: Παντελίδης – Δαρλαμήτσος – Κοντίλης
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 13 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κοβάσεβιτς 12 (4/8 τρίποντα), Δέδες 8 (2), Παππάς 2 (6 ασίστ), Ψαρόπουλος 8 (2/8 τρίποντα), Παπαντωνάκος 15 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ράπτης 14 (1/1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ), Κουτρούλιας 6 (1 τρ., 6 ασίστ), Γκέρος, Φωτεινάκης, Χατζηνικόλας 8 (2/2 τρίποντα)
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 17 (3), Σταμπουλής, Μαυρογιάννης 7 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στυλιανού 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λιανός 27 (9/15 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κυρίτσης, Χάλαρης 10, Τρεπάλοβατς 4, Σκλήβας