Α2 Ανδρών: Παγκράτι – Λιβαδειά 86-81

Στην έκτη νίκη της στο πρωτάθλημα έφτασε η ομάδα μας, η οποία συνεχίζει την αντεπίθεση της, έχοντας πέντε νίκες στα τελευταία έξι παιχνίδια της, και ταξιδεύει στην Χαλκιδική ώστε να αντιμετωπίσει το Πευκοχώρι, θέλοντας να ολοκληρώσει όσο το δυνατόν ψηλότερα βαθμολογικά τον πρώτο γύρο.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, με τον Μοτσενίγο να έχει δυο γρήγορα τρίποντα, προηγήθηκε με 12-0, με την ΑΕΛ να αντιδρά, και παίρνοντας πόντους από τους Βουκαντίνοφ και Μαχαίρα προηγήθηκε με 17-18 στο 8′, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 21-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, και πάλι η ομάδα μας κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (32-25) στο 17′, με τους Βοιωτούς να αντιδρούν, και με το πρώτο καλάθι του Γκαγκαλούδη στο παιχνίδι (είχε 3 πόντους στο ημίχρονο) να μειώνουν σε 32-29, με το ημίχρονο να κλείνει με 34-31.

Ο Γκαγκαλούδης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έφερε την Λιβαδειά μπροστά με 34-35 (22′), με τον Κυριακόπουλο στην συνέχεια να παίρνει «φωτιά» και με τρία τρίποντα να φέρνει μπροστά την ομάδα μας με +10 (58-48 στο 28′), με την 3η περίοδο να κλείνει με 63-53.

Στην τέταρτη περίοδο, και με το σκορ στο 66-56 (32′) οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους, και προσπέρασαν στο σκορ με 66-67 με καλάθι το Χάλαρη, ενώ στο 36′ ο Ντακούλιας με τρίποντο έγραψε το 71-72. Ο Αντωνάκης με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα μας (76-72), με τον Παπαδιονυσίου με νέο τρίποντο να γράφει το 79-74 στο 38′. Με την είσοδο του παιχνιδιού στο τελευταίο λεπτό, ο Γκαγκαλούδης με το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι μείωσε σε 81-79, ενώ λίγο αργότερα (με το σκορ στο 82-79), απέτυχε να ισοφαρίσει, χάρη στην εξαιρετική άμυνα του Δενδρινού. Ο Κυριακόπουλος με 2/2 βολές ήταν ο παίκτης που διαμόρφωσε το τελικό 86-81 για την ομάδα μας.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΛΙΒΑΔΕΙΑ 86-81