Μπάσκετ Ανδρών

Α2 Ανδρών: Παγκράτι – Δούκας 65-63 (vid + pic)

Σημασία στη νίκη στην Λευκάδα έδωσε η ομάδα μας, η οποία σε ένα κλειστό παιχνίδι, επικράτησε του Δούκα με 65-63, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα 0,6” πριν το τέλος, και φιλοξένησε αρμονικά φίλους και των δυο ομάδων στις κερκίδες του.

Με τον Τάσο Αντωνάκη να κάνει ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια, η ομάδα μας ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 11-4 στο 4′, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 15-15, και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 23-21. Με μακρινό τρίποντο του Κουκά ο Δούκας προσπέρασε στο σκορ (23-24), με τους παίκτες μας να απαντάνε με ένα σερί 9-1, με το σκορ να ανεβαίνει στο 32-25, και την πρώτο ημίχρονο να βρίσει τον Δούκα να έχει βραχεία κεφαλή (37-38).

Η εξαιρετική άμυνα των Μοτσενίγου και Δενδρινού πάνω στον Κυρίτση, και η σταδιακή κούραση του Τζόρτζεβιτς έδωσε ένα νέο αέρα στην ομάδας (48-41) στο 25′ και 63-57 στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο τα πολλά άστοχα σουτ (3/21 τρίποντα) και οι δυο άστοχες βολές του Φακοπουλίδη στα 11” πριν το τέλος, έδωσαν το δικαίωμα στον Καυκή να ισοφαρίσει σε 63-63 με δυο βολές στα 3,4” πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο ο Ντίνος Καλαμπάκος πήρε τάιμ άουτ σχεδιάζοντας την τέλεια επίθεση, την οποία εκτέλεσαν άψογα οι Στάθης Παπαδιονυσίου σαν εκτελεστής και το Τόλης Κουτρούλιας σαν δημιουργός, με αποτέλεσμα να έρθει η 10η φετινή νίκη της ομάδας.

Άτυχος της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξανδρος Μήτσιαλος, ο οποίος τραυματίστηκε στο δεξί του γόνατο, σε σύγκρουση με τον Καραμπάτσο στο 3′, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει, και να υποφέρει από οστικό οίδημα, γεγονός που θα τον αφήσει εκτός αγώνων για περίπου ένα μήνα. Άπαντες μετά το τέλος της αναμέτρησης του αφιέρωσαν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-21, 37-38, 54-50, 65-63
Διαιτητές: Τσώνος-Βαρδάλος-Θεοδωρόπουλος
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 5, Παναγιωταράς, Παπαδιονυσίου 16 (2), Φακοπουλίδης 1, Μοτσενίγος 8, Αντωνάκης 10 (1), Λεκάκης, Κουτρούλιας 8, Σαχπατζίδης 13, Μήτσιαλος 2, Περσίδης 2, Δενδρινός.
Δούκας (Συμεωνίδης): Τζόρτζεβιτς 16, Καυκής 4, Μιχάλογλου 11, Κουκάς 6 (2), Σπυρόπουλος 2, Καραμπάτσος, Κυρίτσης 13, Παύλος 5 (1), Μολφέτας 6 (2).