Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Κόροιβος 98-80

Σημαντική νίκη πέτυχε το ανδρικό τμήμα καλαθοσφαίρισης, το οποίο επικράτησε του Κόροιβου με 98-80, καλύπτοντας ακόμα και το -12 του πρώτου γύρου και πήρε έτσι μια βαθιά ανάσα, όσον αφορά το κυνήγι της παραμονής.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ καλά επιθετικά, όμως η αμυντική δυσλειτουργία δεν της επέτρεψε να ξεφύγει στο πρώτο δεκάλεπτο, που έληξε με 25-21. Ίδιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να κρατάνε ψηλά το ρυθμό του παιχνιδιού και να οδηγούνται στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 46-41. Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες μας εκμεταλλεύτηκαν την κούραση του Κόροιβου και με σωστή διάσπαση της ζώνης των φιλοξενούμενων, κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, για το 75-64 στο 30′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα μας όχι μόνο δεν κινδύνευσε, αλλά συνέχισε να ανοίγει την ψαλίδα, με τη διαφορά να φτάνει στο 39′ τη μέγιστη τιμή (97-75) και να τελειώσει ο αγώνας, με 98-80 και το Παγκράτι να πανηγυρίζει μία σημαντικότατη νίκη για τη συνέχεια. Μεστή εμφάνιση με double-double από το Draskovic που είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ξεχώρισε και ο Τζιβελέκας με 20 πόντους και 8 ασίστ. Σε καλή μέρα και ο Μίχαλος με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ διψήφιος ήταν και ο Ξύδης με 13 πόντους.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 98-80
Διαιτητές: Παπαπέτρου-Μαντήλας-Χριστινάκης
Δεκάλεπτα: 25-21, 46-41, 75-64, 98-80
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 20 (1), Ξύδης 13 (3), Μίχαλος 16 (2), Ντιαλό 7, Ζευγαράς, Καραμαλέγκος 8 (2), Δερμιτζάκης, Ντράσκοβιτς 20, Δελίδης 6 (2), Μουστόπουλος 2, Μιχαλούτσος 6 (2).
Κόροιβος Αμαλιάδας (Κεραμιδάς): Μάινς 13 (4), Χουχούμης 11 (1), Δημητρακόπουλος 2, Σαράλιγια 2, Χρυσόπουλος 23 (2), Χατζηδάκης 11, Κάτζος, Αθανασούλας 18 (3).