Μπάσκετ Ανδρών

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Ολυμπιακός 88-77

Τεράστια νίκη για το αντρικό τμήμα καλαθοσφαίρισης το οποίο κράτησε «απόρθητο» το Μετς, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 88-77. Με αυτή τη νίκη η ομάδα μας διατηρήθηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον Απόλλωνα Πάτρας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό στην επίθεση και από τις δύο ομάδες, με το σκορ στο 5ο λεπτό να είναι 15-16 και τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα 5-14, για να κλείσει το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (20-30).
Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και το 17′ (26-36), με την ομάδα μας να βρίσκει απαντήσεις και να περνάει μπροστά στο τελευταίο λεπτό με 39-38. Σε εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν ένα σερί 0-6 και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 39-44.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες μας μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση και το πέτυχαν, αφού όχι μόνο πέρασαν μπροστά στο 24′ με 50-48, αλλά κατάφεραν να ξεφύγουν και με 65-58 στο 30′.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, με την ομάδα μας να προηγείται στο 32ο λεπτό με 71-59. Ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αφού με ένα επιθετικό ντεμαράζ, κατάφερε να μειώσει στο καλάθι, φτάνοντας στο 73-70, μέσα σε 3′. Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα όμως αφυπνίστηκαν άμεσα και έφεραν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, για να κατακτήσουν εν τέλει τη νίκη με τελικό σκορ 88-77.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 88-77
Διαιτητές: Μπίκας-Θεονάς-Φασόλης
Δεκάλεπτα: 20-30, 39-44, 65-58, 88-77
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος, Κουφόπουλος 10 (1), Ωνάσογλου 12 (2), Ματαλιωτάκης 6 (1), Ξύδης 11, Καραμαλέγκος 11 (2), Πεφάνης 3 (1), Δόξας 13, Ντιαλό, Οικονομόπουλος, Γκαβασιάδης 22 (2), Ρετσινάς.
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κουρτίδης 2, Μωραΐτης 3 (1), Νικολαΐδης 22(2), Κολοβέρος 10, Καμπούρης, Τσόχλας 10 (2), Σκουλίδας 12 (3), Κάδρας, Χρηστίδης 2, Τσάμης, Μελισσαράτος 17.