Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Παγκράτι – Απόλλων Πάτρας 77-87

Η ομάδα μας δεν τα κατάφερε στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στον Απόλλων Πάτρας, με το τελικό 77-87 να αποτελεί το πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα στο Μετς για τη φετινή χρονιά.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με επιθετική διάθεση, τα καλάθια διαδέχονταν το ένα το άλλο και κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο υψηλό 22-28. Στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας διατήρησε τον ίδιο ρυθμό, όμως οι παίκτες μας δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να μας βρει στο -16 και το 34-50.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (34-53), με την ομάδα μας να να τρέχει ένα γρήγορο 12-2, για να μειώσει σε 46-55 στο 24′. Η ομάδα της Πάτρας όμως δεν επέτρεψε στους παίκτες μας να πλησιάσουν περαιτέρω, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 54-68. Στην τελευταία περίοδο και παρά τις δύο προσπάθειες μας να ανατρέψουμε την κατάσταση, οι αντίπαλοί μας διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και κατάφεραν να αποδράσουν από το κλειστό του Μετς με το διπλό και το τελικό σκορ στο 77-87.

Επόμενος αγώνας για το Παγκράτι, εκτός έδρας με τον Τρίτωνα.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 77-87
Διαιτητές: Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης-Χριστινάκης
Δεκάλεπτα: 22-28, 34-50, 54-68, 77-87
Παγκράτι (Λιόγας): Ρετσινάς, Μίχαλος 8 (1), Κουφόπουλος 7 (1), Ονάσογλου 2, Ματαλιωτάκης 17 (2), Ξύδης 1, Καραμαλέγκος 6 (2), Πεφάνης 10 (2), Δόξας 15 (1), Ντιαλό, Οικονομόπουλος, Γκαβασιάδης 11.
Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 10, Νιφόρας 2, Αγγέλου 8 (1), Ζούμπος 16 (4), Διαμαντάκος 10, Μολφέτας 10 (1), Πουλιανίτης 13, Μπαζίνας 8 (2), Κογιώνης, Αντωνάκης 10 (1).