Α2 ΑΝΔΡΩΝ: Αμύντας – Παγκράτι 81-82

Τεράστια αλλά και πύρρειος νίκη για την ομάδα μας, η οποία μετά από ένα εκπληκτικό ματς, επικράτησε του Αμύντα στο “Πυρκάλ” με 81-82 στην παράταση, αλλά έχασε με σοβαρό τραυματισμό το Μάριο Δόξα, ο οποίος θα περάσει την πόρτα του χειρουργείου και θα μείνει εκτός παρκέ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο το οπόιο έληξε με 15-16, ενώ στη δεύτερη περίοδο, παρότι η ομάδα μας πήρε προβάδισμα με 9 πόντους (21-30), έχασε γρήγορα τη διαφορά, για να κλείσει το ημίχρονο στο 33-34.
Στο δεύτερο μέρος, ο Αμύντας μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 43-36 στο 25ο λεπτό, με τους παίκτες μας να αντιδρούν και να παίρνουν ξανά κεφάλι στο σκορ στο 30′ με 50-51.
Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, το Παγκράτι με επιμέρους 2-8, βρέθηκε μπροστά με 52-59, όμως η ομάδα του Υμηττού, κατάφερε για ακόμα μια φορά να γυρίσει το παιχνίδι και προηγήθηκε μάλιστα και με 70-64 στο 38′. Η ομάδα μας όμως, παρότι έχασε με τραυματισμούς τους Ματαλιωτάκη και Δόξα, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει και να ισοφαρίσει σε 71-71 με λει-απ του Κουφόπουλου στα 4,5”.
Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, το έργο μας έγινε ακόμα πιο δύσκολο, αφού αποβλήθηκαν με 5 φάουλ οι Γκαβασιάδης και Καραμαλέγκος, αλλά τότε ήταν που πήρε το σκυτάλη ο Νίκος Μίχαλος, ο οποίος έβαλε ξανά την ομάδα μας σε θέση οδηγού με τρίποντο για το 75-77 ενώ στη συνέχεια με 2/3 βολές έκανε το 77-79. Σε εκείνο το σημείο παραλίγο να γίνει ο …μοιραίος της αναμέτρησης, αφού με 0/2 βολές, αλλά και την τεχνική ποινή που δέχθηκε, έδωσε στον Αμύντα την ευκαιρία να περάσει μπροστά με 81-79, αλλά τελικά δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αφού ήταν αυτός που με 0,9” να απομένουν, πέτυχε το τρίποντο, που μας έδωσε τη νίκη και ένα πολύτιμο διπλό.

Σύσσωμος ο σύλλογος του Παγκρατίου, εύχεται περαστικά στον αθλητή μας Μάριο Δόξα, καθώς και γρήγορη επάνοδο στα παρκέ!

ΑΜΥΝΤΑΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 81-82 (κ.α. 71-71)
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Σκαλτσής-Τηγάνης
Δεκάλεπτα: 15-16, 33-34, 50-51, 71-71 (κ.αγ), 81-82
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Ζούπας 11, Τοπάλι 7 (1), Σιούντρης 7 (1), Βαρδιάνος 19 (3), Σάλεχ 11, Κουκουνιάς 13 (2), Γιούση, Γκάτζο 2, Μπέλη 8, Τάγαρης 2.
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος 8 (2), Κουφόπουλος 10, Ονάσογλου 10 (1), Ματαλιωτάκης 11 (2), Ξύδης 6 (1), Καραμαλέγκος 6, Πεφάνης 12 (4), Δόξας 6, Ντιαλό 3, Γκαβασιάδης 10.