Ποδόσφαιρο

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΠΣΑ 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: ΚΟΨΑΧΕΙΛΑ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 1-3

Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος και με τους 3 βαθμούς της νίκης απέναντι στην ουραγό Κοψαχείλα η ομάδα μας επιβεβαίωσε και μαθηματικά την παραμονή της στην Β’ κατηγορία. Χωρίς κέφι και αγωνιστικό προσανατολισμό παρουσιάστηκε κατά το 1ο ημίχρονο το Παγκράτι που βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2’ ύστερα από λάθος του Πλακάλι και αργοπορημένη αντίδραση του Ντόϊ. Με την έναρξη της επανάληψης και την είσοδο του Παγιαύλα τα πράγματα διορθώθηκαν κάπως , η μπάλα κυκλοφόρησε καλύτερα κι έτσι στο 50΄με αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ ο Χριστόφορος Τεγονίκος ισοφάρισε σε 1-1. Το γκολ επέδρασε θετικά στην διάθεση των παικτών μας οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν τον αντίπαλο με αποτέλεσμα στο 55’ και πάλι ο Τεγονίκος με θαυμάσιο πλασέ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-1. Στο επόμενο διάστημα το Παγκράτι είχε να επιδείξει μία μεγάλη ευκαιρία με τον Γαλεράκη ο οποίος στο 67΄σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι των αντιπάλων και τίποτα παραπάνω καθώς οπισθοχώρησε ανεξήγητα με αποτέλεσμα ύστερα από ένα ακόμα μεγάλο λάθος του Πλακάλι στο 73’ (ο οποίος πρέπει να σημειωθεί πως έπαιζε τραυματίας) παρολίγο να δεχθεί την ισοφάριση. Η είσοδος στο 75΄του έμπειρου Κώστα Σπηλιόπουλου βελτίωσε την εικόνα μας καθώς με την ποιότητα του παιχνιδιού του κράτησε μακριά κάθε κίνδυνο από την εστία του Ντόι και όχι μόνο αφού στο 93΄πέρασε εξαιρετική μπαλιά στον Ραφτόπουλο ο οποίος έγραψε το τελικό 3-1.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ: Ντόι, Σκούρας, Μπαραδάκης (46΄Παγιάυλας), Πλακάλι(75΄Σπηλιόπουλος), Νικολακάκης, Ντίσιος, Τεγονίκος, Γκέντσεφ, Γαλεράκης, Δριβάκος (83΄Ραφτόπουλος), Κυριάκος