ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 78-64

Με το τεχνικό δίδυμο των Δημήτρη Λιόγα και Άκη Παπαδάκη (φώτο) στον πάγκο η ομάδα μας ταξίδεψε στις Σέρρες και παρά την καλή της εμφάνιση για 24 λεπτά δεν μπόρεσε να πετύχει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη και ηττήθηκε με 78-64 από τον τοπικό Ίκαρο.

Με έμφαση στην ανόρθωση της ψυχολογίας των παικτών μας, και για ένα ακόμα παιχνίδι χωρίς τους τραυματίες Μακρή και Συριστρατίδη, ο Δημήτρης Λίογας είχε διαβάσει καλά το παιχνίδι της ομάδας του Στάθη Καμαράκη αλλά γνώριζε ότι θα έπρεπε να βγάλει όλο το παιχνίδι με μοναδικό πλέι μέικερ τον Χρήστο Βιδάλη, καθώς πριν την έναρξη του παιχνιδιού και ο Γιάννης Δημάκος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στα μάτια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να περνάει την μπάλα στο λόου πόστ στον Σάκη Βεσκούκη αλλά και στον Τόλη Κουτρούλια, έχοντας την έμφαση της στην άμυνα στον Κώστα Τότσιο (βραβεύτηκε στο ημίχρονο ως ο δεύτερος εν ενεργεία σκόρερ της Α2). Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 18-15 υπέρ των γηπεδούχων με τον Βιδάλη να έχει δυο φάουλ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Σερραίοι προηγήθηκαν με 29-23 (14′) για να απαντήσει η ομάδα μας με ένα σερί 8-0 με πρωταγωνιστές τους Κουτρούλια και Σίγκουνα, ο οποίος επέστρεψε δριμύτερος. Έτσι κατάφερε να προηγηθεί με 29-31 στο 17′ για να κλείσει το ημίχρονο με 33-34 υπέρ μας. Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Δημήτρης Λιόγας χρησιμοποίησε και τους Νίκο Σακελλαρόπουλο και Θοδωρή Βασιλόπουλο, ενώ η ομάδα μας είχε 22 ριμπάουντ έναντι 11 των γηπεδούχων…με τα τρία φάουλ του εξαιρετικού για ένα ακόμα παιχνίδι Βιδάλη να προδικάζουν την δύσκολη συνέχεια.

Στο 24′, με ισάριθμα τρίποντα των Κουτρούλια και Βιδάλη η ομάδα μας προηγήθηκε με 49-42, αλλά από εκεί και πέρα κόλλησε στην ζώνη των Ίκαρων μένοντας πίσω στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι με τον Μαργαρίτη σε μεγάλη μέρα κατάφεραν να ισοφαρίσουν αρχικά σε 49-49, ενώ εκμεταλλευόμενοι μια αυστηρή τεχνική ποινή στον Κουτρούλια προηγήθηκαν με 55-49 και λίγο αργότερα με τρίποντο (με ταμπλό) του Πεχλιβάνη με 60-49. Έτσι με συνολικό σερί 18-2 το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 60-51.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η τελευταία περίοδος με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά και στο +22 (76-54) για να λήξει το παιχνίδι με 78-64.

Πλέον όλα στρέφονται στον “τελικό” παραμονής με το Πέραμα, παιχνίδι που θα γίνει το Σάββατο στο Μετς κεκλεισμένων των θυρών.

Διαιτητές: Μπίτης – Λαζαρίδης – Θωμόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-34 (ημ.), 60-51, 78-64
Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 7 (1), Γρίψιος 2, Τότσιος 13, Μούρτος 2, Καμπερίδης 5 (1), Συμεωνίδης 14, Μαργαρίτης 24 (1), Ιωσηφίδης 2, Θεοδωράκος 9 (1), Τσανάκας, Γεωργιανός, Βοϊβατόπουλος.
Παγκράτι (Λιόγας): Βιδάλης 5 (1), Αντωνάκης 2, Βασιλόπουλος,  Ράπτης 6, Δημακός 8 (1), Κουτρούλιας 17 (1), Σιγκούνας 14, Βεσκούκης 12 (1), Σακελλαρόπουλος.