ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΟΦΗ 83-87

Οδυνηρή ήττα γνώρισε η ομάδα μας από τον ΟΦΗ στο Μέτς με 83-87, ήττα η οποία μειώνει σε μεγάλο βαθμό τις πιθανότητες παραμονής μας στην Α2.

Ο Δημήτρης Λιόγας και οι παίκτες του πολέμησαν όσο μπορούσαν ακόμα για ένα παιχνίδι, αλλά η έλλειψη λύσεων (αγωνίστηκε ο Άγγελος Συριστρατίδης αλλά μόλις για 2’29”, ενώ στην αποστολή ήταν για πρώτη φορά ο έφηβος Μπρέντον Φερετάι) απέναντι σε μια πολύ ποιοτική ομάδα, οι πολλές χαμένες βολές (15/29) και η ατυχία μας στέρησαν την 7η νίκη μας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Κρις Χουγκάζ να μπαίνει καλύτερα στο γήπεδο και μετά το αρχικό δικό μας 2-0, προηγήθηκε με 6-2 και 9-4 χάρη σε καλάθια των Τουντζιαράκη και Κατιάκου. Παρόλα αυτά η ομάδα μας αντεπιτέθηκε, και με τους Κουτρούλια και Δημάκο σε καλό επιθετικό απόγευμα προηγήθηκε με 20-14, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 22-20 υπέρ μας.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η δεύτερη περίοδος, αλλά ως το 18′. Σε εκείνο το σημείο με το σκορ στο 37-37, δύο τρίποντα από τον Κατιάκο (είχε 3/4 και συνολικά οι Κρητικοί είχαν 11/23 [47%] με τους Σιζόπουλο και Κερασοβίτη να έχουν απο 3) και ένα καλάθι από τον Κερασοβίτη έφεραν την ομάδα της “μεγαλόνησου” μπροστά με το τέλος του ημιχρόνου με 45-37.

Παρόλα αυτά ο ΟΦΗ δεν σταμάτησε εκεί και μετά από επιθετικό ξέσπασμα του Ντάρελ Λιούις (δεν τον έχουμε κερδίσει ποτέ ως αντίπαλο) κατάφερε να προηγηθεί  με +14 (39-53) βάζοντας θεμέλια νίκης.

Η ομάδα μας με τους Κουτρούλια, Βεσκούκη, Μακρή και κυρίως τον Γιάννη Δημάκο (25 πόντους με 9/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα) κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι παίζοντας ουσιαστικά καλή άμυνα σε εκείνο το σημείο ώστε να κλείσει η τρίτη περίοδος με 56-60 υπέρ του ΟΦΗ.

Η κρισιμότερη φάση του αγώνα είχε όμως πρωταγωνιστή από την πλευρά των “μελανόλευκων” και συγκεκριμένα τον Νίκο Ορφανό. Έτσι με το σκορ στο 68-70 η ομάδα μας, μετά από πολύ καλά εκτελεσμένη επίθεση επεχείρησε ελεύθερο τρίποντο με τον Σάκη Βεσκούκη. Παρά το πολύ καλά εκτελεσμένο σουτ η μπάλα δεν μας έκανε το χατήρι, κάτι που έκανε στους Κρητικούς καθώς σε τρίποντο στον αιφνιδιασμό, ακριβώς στην επόμενη φάση ο Ορφανός έκανε το 68-73 στο 37′.

Ωστόσο με νέα προσπάθεια, και παρά τους τέσσερις σερί πόντους του Παναγάκη η ομάδα μας μείωσε σε 72-73 ένα λεπτό πριν τελειώσει το παιχνίδι. Σε εκείνο το σημείο μια ασίστ του Παναγάκη στον Λιούις μετέτρεψε το 72-75. Ο Μακρής αστόχησε σε τρίποντο στην επόμενη επίθεση για να έρθει ο Γιώργος Κερασοβίτης να σφραγίσει τη νίκη του ΟΦΗ με ένα απίθανο τρίποντο στο τελείωμα της επίθεσης των Κρητικών γράφοντας το 72-78. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του ΟΦΗ ήταν εύστοχοι σε μια σειρά από βολές σφραγίζοντας τη νίκη τους.

Πλέον η ομάδα μας δύσκολα θα αποφύγει το μοιραίο, αλλά όλοι όσοι είναι στην ομάδα είναι πεπεισμένοι ότι άπαντες θα δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό, ξεκινώντας από το παιχνίδι με τον Πιερικό στην Κατερίνη.

Δεκάλεπτα: 22-20, 37-45, 56-60, 83-87

Παγκράτι (Λιόγας): Αντωνάκης 1, Μακρής 13 (6 ασιστ), Συριστρατίδης, Ράπτης 6, Δημάκος 25 (1) (9/10 δίποντα), Κουτρούλιας 20 (2), Σιγκούνας 4 (1), Βεσκούκης 14 (2)

ΟΦΗ (Χουγκάζ): Κερασοβίτης 13 (3/3), Λιούις 18, Ορφανός 5 (1), Παπανικολάου 3 (1), Σιζόπουλος 13 (3), Παναγάκης 6, Καραδολάμης, Μπαλάφας 2, Τουντζιαράκης 9, Κατιάκος 18 (3/4).