ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 72-74

Μια τεράστια νίκη, σε όλα τα επίπεδα, πέτυχε η ομάδα μας η οποία παρά την συνεχιζόμενη λειψανδρία της επικράτησε εκτός έδρας της Νέας Κηφισιάς με 74-72 στην παράταση, και πήρε παράταση ζωής όσο αφορά την παραμονή της.

Ο Δημήτρης Λιόγας γνώριζε ότι η ομάδα μας θα αντιμετώπιζε εκτός έδρας, μια πολύ γεμάτη ομάδα, μια ομάδα που είχε 8 νίκες στα τελευταία της 9 παιχνίδια, μια ομάδα που είχε βλέψεις για την τρίτη θέση , μια ομάδα που είχε μόλις μια ήττα στην έδρα της, και αυτή την 2η αγωνιστική από το Λαύριο.

Παρόλα αυτά, και χωρίς τον Αλέξη Σιγκούνα για ένα ακόμα παιχνίδι, οι παίκτες μας έδωσαν παραπάνω από το 100% των δυνάμενων τους, και με έξυπνη άμυνα κατάφεραν να πάρουν ένα τεράστιο διπλό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Σάκη Βεσκούκη ως πλει μέικερ (τον πίεζε συνέχως ο Θοδωρής Σιούτης) , εναλλάξ με τον Τόλη Κουτρούλια.

Έτσι με αρκετό και ενθουσιώδη κόσμο στο πλευρό τους , οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα ξεκίνησαν πιο δυνατά με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 2-10 στο 6′ για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 13-17.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και με το σκορ στο 20-22 οι γηπεδούχοι κέρδισαν αντιαθλητικό φάουλ (Βασιλόπουλος σε Νικητάκη) το οποίο τους έδωσε ώθηση και με επτά σερί πόντους του Σάββα Νικητάκη προσπέρασαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 27-22. Η ομάδα μας επανήρθε και με τρίποντο του Χρήστου Βιδάλη (έπαιξε για 4′ μετά από το ατυχές παιχνίδι με το Πέραμα) μείωσε σε 30-26 και λίγο αργότερα σε 30-29. Το ημίχρονο έκλεισε με 37-31.
Η ΑΕΝΚ με την έναρξη της τρίτης περιόδου μπήκε καλύτερα στο παρκέ, και με ευστοχία από τα 6,75 κατάφερε να προηγηθεί με 48-37 δείχνοντας να παίρνει τα ηνία του παιχνιδιού, χωρίς όμως η ομάδα μας να έχει πει την τελευταία της λέξη.

Η άμυνα του Δημήτρη Λιόγα αποδείχθηκε σεμιναριακού επιπέδου καθώς έκλεισε όλα τα ποστ της Νέας Κηφησιάς, αφήνοντας στους γηπεδούχους το περιφερειακό σουτ, στο οποίο δεν ανταποκρίθηκαν με επιτυχία (17/48 δίποντα και 7/33 τρίποντα), με το Παγκράτι για ένα ακόμα παιχνίδι να έχει σπουδαία απόδοση στα ριμπάουντ με 60 (15 ο Ράπτης και 14 ο Αντωνάκης) και παράλληλα έξι μπλοκ.

Με αντεπίθεση διαρκείας και με σερί 14-4 και χάρη σε τρίποντο του Γιάννη Δημάκου η τρίτη περίοδος έκλεισε με 52-51 υπέρ της ΑΕΝΚ.

Με φοβερή άμυνα στην τέταρτη περίοδο η ομάδα μας έφτασε μια ανάσα από τη νίκη όταν προηγήθηκε με 59-63, 24” πριν την τελική κόρνα, με 2/2 βολές του Σάκη Βεσκούκη, ενώ πρέπει να σημειωθεί πως αγωνιζόταν χωρίς τον Τόλη Κουτρούλια από το 35′ όταν αποβλήθηκε με πέντε φάουλ.
Με την επαναφορά, και μετά από τάιμ άουτ που πήρε ο Ηλίας Παπαθεωδόρου οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Φίλιππου Μοσχοβίτη (είχε 0/7 ως τότε) μείωσαν σε 62-63 στα 15”.

Ο Βεσκούκης με 1/2 βολές στα 10” έβαλε την ομάδα μας μπροστά με 62-64, για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση ο Νικητάκης με μπάσιμο 2” πριν το τέλος (64-64).
Στην παράταση ήταν που οι παίκτες μας, κατάκοποι και μόλις πέντε σε αριθμό έδωσαν και την ψυχή τους για τη νίκη. Με το σκορ στο 69-68 υπέρ της Νέας Κηφισιάς, μετά από τρίποντο του Μοσχοβίτη, ο Θοδωρής Βασιλόπουλος με προσωπικό μπάσιμο πέτυχε το 69-70, βάζοντας την ομάδα μας εκ νέου στην θέση του οδηγού, ενώ μετά από μια εκπληκτική άμυνα του Ράπτη πάνω στον Νικητάκη, ο ίδιος (Βασιλόπουλος) με νέο μπάσιμο έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα μας (69-72 στα 23”).

Ο Νικητάκης με μια εύστοχη βολή στα 21” έκανε το 70-72, για να έρθει ο Βεσκούκης με 1/2 βολές στα 17” να πετύχει το 70-73.
Στα 10” ο Νικητάκης δέχθηκε μια μεγαλοπρεπή τάπα από τον Αλέξη Ράπτη, με την ομάδα μας να κάνει λάθος στην επαναφορά της μπάλας στα 7”.
Στα 4” ο Βασιλόπουλος έκανε φάουλ στον Νικητάκη, ο οποίος με 2/2 βολές μείωσε σε 72-73, για να έρθει ο Γιάννης Δημάκος με 1/2 βολές να διαμορφώσει μέσα σε τρελά πανηγύρια παικτών, οπαδών και τεχνικής ηγεσίας το τελικό 72-74.

Κορυφαίοι ήταν όλοι όσοι αγωνίστηκαν.
Επόμενο παιχνίδι με τον Αρκαδικό στο Μετς.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 72-74 (κ.α 64-64)
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Μπίκας, Διμπινούδης
Τα δεκάλεπτα: 13-17, 37-31, 52-51, 64-64 (τελικό), 72-74 (παράταση)
Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 26 (4) (10 ριμπ. – 3 ασίστ), Μοσχοβίτης 12 (2) (7 ασίστ), Διαμαντόπουλος, Κόκκαλης 6, Μενουδάκος 2, Σιούτης 7 (1), Κολώκας, Κουκουνιάς 11, Πετροδημόπουλος 8.
Παγκράτι (Λιόγας): Βιδάλης 3 (1), Αντωνάκης 7 (1) (14 ριμπ.), Βασιλόπουλος 9 (1), Ράπτης 12 (15 ριμπ., 4 κλεψίματα), Δημάκος 21 (2) (10 ριμπ.), Κουτρούλιας 12 (1), Βεσκούκης 10 (1).