ΛΑΥΡΙΟ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 86-69

Με μια μέτρια εμφάνιση συνέχισε η ομάδα μας την παρουσία της την 2η αγωνιστική καθώς δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό, αλλά και την ευστοχία του Λαυρίου (28/39 δίποντα με ποσοστό 71%) και ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με 86-69, με το σκορ να αποτελεί ουσιαστικά μια μαγική εικόνα καθώς διαμορφώθηκε στην τελευταία περίοδο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να μπαίνει πιο δυνατά στο παρκέ και να προηγείται με 11-6 στο 5′ και 16-9 στο 7′ χάρη σε τρίποντο του Γιώργου Ψωμαδέρη, με την ομάδα μας να μειώνει σε 18-16 και να προσπερνά με 21-23 με καλάθι του Τόλη Κουτρούλια για να τελειώνει η πρώτη περίοδος με την ομάδα μας μπροστά με 25-26.

Χάρη σε τρίποντο του Βράνιες η ομάδα μας στο 13′ προηγήθηκε με +4 (29-33), ωστόσο οι γηπεδούχοι με γρήγορο ρυθμό και ελέγχοντας το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του προσπέρασαν εκ νέου με 41-37 στο 16′, αλλά ή ομάδα μας με ένα σερί 6-0 διαμόρφωσε το 41-43 για να τελειώσει το ημίχρονο με 46-45 υπέρ του Λαυρίου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα μας προσπέρασε στο 21′ με 47-46, όντας η τελευταία φορά που βρέθηκε μπροστά στο σκορ καθώς η τρίτη περίοδος έκλεισε με 64-60.

Οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με καλάθι του Κώστα Πασχάλη έφτασαν στο +9 (75-66) στο 36′ για να ανεβάσουν την διαφορά στο 81-66 στο 38′ καταφέροντας ουσιαστικά να  εξασφαλίσουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι για την ομάδα μας ήταν οι Νεμάνια Βράνιες με 19 πόντους και ο Τόλης Κουτρούλιας με 17 πόντους και tendex 1.007.