ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 96-86

Μία ακόμα μέτρια εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα μας η οποία ηττήθηκε στο κλειστό του Κοντόπευκου από την Αγία Παρασκεύη με 96-86, παρουσιάζοντας και πάλι πολλά αμυντικά κενά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και σταδιακά να το αυξάνουν (5-4 στο 2′, 9-6 στο 4′, 15-9 στο 5′, 19-11 στο 6′, 24-17 στο 7′) με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 32-20 υπέρ τους, με την Βαγγέλη Τσιάκα να έχει προλάβει μέσα σε 8 λεπτά να πετύχει 15 πόντους με 3/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα, πριν τραυματιστεί και αποχωρήσει από την συνέχεια του αγώνα.

Παρόλα αυτά, και με την Νίκο Ψυλέα αλλά και τον Ντίνο Σίννη να βρίσκονται σε πολύ καλό απόγευμα η ομάδα του Νίκου Χατζηπανηγύρη κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά με αποτέλεσμα να βρεθεί στο 16′ στο +15 (43-28) με το ημίχρονο να λήγει με 51-35.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου η ΚΑΠ πάτησε περισσότερο το γκάζι και έφτασε στο +19 (57-38) στο 23′ για να καταφέρει η ομάδα μας να μαζέψει την διαφορά και με ένα σερί 9-0 να την φέρει στο -10 (57-47) στο 25′.Ωστόσο ένα νέο σερί 23-11 έκλεισε την περίοδο στο 73-58 υπέρ των γηπεδούχων.

Με το σκορ στο 33′ στο 79-60 όλοι πίστεψαν ότι ουσιαστικά τα τελευταία επτά λεπτά θα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά η είσοδος του Γιώργου Δρακόπουλου απελευθέρωσε επιθετικά τους Φώτη Βασιλόπουλο και Νεμάνια Βράνιες, με αποτέλεσμα η ομάδα μας με ένα εντυπωσιακό σερί 20-3 και με τρίποντο του Βράνιες να μειώσει 1:39 πρι το φινάλε σε 82-80.

Σε εκείνο το σημείο ο Δημήτρης Λιόγας άλλαξε τον Δρακόπουλο με τον Μαρίνο, και ενώ ο Βαρδαβάς με μια βολή είχε κάνει το 83-80 σημειώθηκε η φάση που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι.

Ο άπειρος Μαρίνος προσπάθησε να κάνει ντράιβ προς το αντίπαλο καλάθι με τους παίκτες της Αγίας Παρασκευής να τον κλείνουν τον διάδρομο αναγκάζοντας τον να κάνει λάθος πάσα.Ο νεαρός γκαρντ της ομάδας μας αντέδρασε υπερβολικά κατά τους διαιτητές, διαμαρτυρόμενος για φάουλ με αποτέλεσμα να δεχθεί τεχνική ποινή και οι γηπεδούχοι με 2/2 βολές του Ψηλέα και ένα δικό του τρίποντο στην επόμενη φάση ουσιαστικά “καθάρισαν” το παιχνίδι διαμορφώνοντας το 88-80, για να τελειώσει το παιχνίδι με τρίποντο του Φώτη Βασιλόπουλου στο τελικό 96-86.

Τα δεκάλεπτα: 32-20, 51-35, 73-58, 96-86

Αγία Παρασκευή (Χατζηπανηγύρης): Κουρής 11 (1), Αναγωνστόπουλος 2, Καρτέρης, Σβερκούνος 2 (5 ασίστ), Σίννης 14 (4), Τσιάκας 15 (3 τριπ. – tendex 1.704), Ζερβός 4, Μαναβόπουλος 4, Μάτος 9, Βαρδαβάς 10, Ψυλέας 25 (2).

Παγκράτι (Λιόγας): Δερμιτζάκης 4, Δρακόπουλος 2, Φ.Βασιλόπουλος 14 (3 τριπ. – 7 ασίστ), Μαρίνος, Θ.Βασιλόπουλος 2, Φωτίου 10 (1), Γεώργαρος 3, Κουτρούλιας 12 (1), Σκλάβος 15 (1), Βράνιες 20 (4), Πάβλοβιτς 4.