ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΟΦΗ 79-69

Μία πολύ σημαντική νίκη, από όλες τις απόψεις πήρε η ομάδα μας καθώς επικράτησε στο Μετς του ΟΦΗ με 79-69 και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και προηγήθηκαν με 9-4 στο 4′ για να μειώσουν οι Κρητικοί σε 18-17 στο 8′ με τον Κώστα Μπαλάφα να σκοράρει στην επίθεση.Με ένα σερί 6-0 η ομάδα μας προσπέρασε με 24-18, σκορ με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Στην δεύτερη περίοδος η ομάδα μας κατάφερε να “χτίσει” μια διαφορά στο παιχνίδι καθώς με 6 συνεχόμενους πόντους του Μάρκο Πάβλοβιτς η ομάδα μας έφτασε το 31-24 στο 14′ ενώ κατάφερε στο 18′ να φτάσει το +10 (40-30).Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 48-36.

Στο 22′ και μετά από καλάθι του Φώτη Βασιλόπουλου η διαφορά άγγιξε το +13 (53-40) για να συνεχίσει η περίοδος στο ίδιο μοτίβο και να κλείσει με 64-53.

Στην 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σφίξουν την άμυνα τους και με τον Τάσο Τραϊανό να σκοράρει στην επίθεση η ομάδα του Φώτη Τακιανού μείωσε σε 64-59 στο 23′, πριν η ομάδα μας με ένα σερί 9-2, και με πρωταγωνιστές του Νεμάνια Βράνιες και Βαγγέλη Σκλάβο φτάσει στο 73-61 στο 27′, με τον Δήμο Φωτίου με τρίποντο να “καθαρίζει” το παιχνίδι στο 39′ (76-62).Έτσι με τρίποντο του Βασιλόπουλου και με καλάθι του Τραϊανού το παιχνίδι έληξε με 79-69, βρίσκοντας την ομάδα μας να πετυχαίνει την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα σε πέντε αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 48-36, 64-53, 79-69

Παγκράτι (Λιόγας): Δερμιτζάκης 2, Φ.Βασιλόπουλος 11 (3 τριπ. – 5 ασίστ), Μαρίνος 2, Φωτίου 14 (2), Γεώργαρος 4, Σκλάβος 19 (2), Βράνιες 19 (2), Πάβλοβιτς 8 (7 ριμπ.)

ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτσόγλου, Πετράκης 4, Παπαδάκης 7 (1), Τραϊανός 17 (1), Ντοϊτσίνοφ 11 (7 ριμπ.), Κιτσούλης 14, Μπαλάφας 10, Βουκαντίνοφ 6.