ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 72-73

Μία τεράστια νίκη, από όλες τις απόψεις πέτυχε η ομάδα μας στην Λευκάδα, καθώς επικράτησε της τοπικής Δόξας με 73-72 με τρίποντο του Δήμου Φωτίου 7” πριν ην τελική κόρνα.

Η ομάδα μας ταξίδεψε στην Λευκάδα με σκοπό την πρώτη της εκτός έδρας νίκη, σε ένα παιχνίδι που όπως αναμενόταν συνάντησε πολλές δυσκολίες καθώς βρισκόταν απέναντι της ένας αντίπαλος που είχε έξι σερί ήττες αλλά και νέο προπονητή, τον πρώην δικό μας Δημήτρη Παπαδόπουλο.

Έτσι οι γηπεδούχοι με τον ενθουσιασμό της αλλαγής, όπως συμβαίνει πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις, μπήκαν πιο δυναμικά στο παρκέ και προηγήθηκαν με το καλημέρα με 7-0.Η ομάδα μας στηριζόμενη σε ένα πολύ καλό Μάρκο Πάβλοβιτς στο ξεκίνημα (12 πόντους με 8 ριμπάουντ στο παιχνίδι) μπόρεσε να βρει λύση στην επίθεση και έτσι αρχικά μείωσε σε 12-7 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 22-15 υπέρ της Δόξας.

Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και η δεύτερη περίοδο με την ομάδα μας να πλησιάζει σε 25-22 με τους Δημήτρη Γεώργαρο και Θοδωρή Βασιλόπουλο να μας κρατούν επιθετικά (και οι δύο είχαν απο 13 πόντους και ήταν οι πρώτοι σκόρερ μας).Ωστόσο οι γηπεδούχοι στηριζόμενοι στην ευστοχία των Μάτιτς και Βαγενά κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 35-31.

Με τον Μανούσο να αναλαμβάνει δράση στην τρίτη περίοδο, και χάρη σε μια τεχνική ποινή που δέχθηκε ο πάγκος μας η Δόξα έφτασε το +14 (57-43) για να μειώσει η ομάδα μας με το τέλος της 3ης περιόδου σε 59-50.

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα μας εκμεταλλευόμενη την υπεροπλία της στους αιθέρες (30-15 τα ριμπάουντ) αλλά και την άνοδο του Φώτη Βασιλόπουλου μείωσε με τρίποντο του σε 67-65 στο 1:22 ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 70-70.

Ο Ντάρκο Μάτιτς με 2/2 βολές μετά από φάουλ του Φωτίου έβαλε μπροστά την ομάδα του με 72-70, πριν ο Δήμος Φωτίου με τον μοναδικό του καλάθι στο παιχνίδι μας έδωσε για πρώτη και…τελευταία φορά την πρωτοπορία με 73-72 χαρίζοντας μας μια υπέρ πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 35-31, 59-50, 72-73

Δόξα (Παπαδόπουλος): Ματενίδης 4 (1), Ναούμης, Μουρατίδης, Βαγενάς 14 (3/3 τριπ.), Τζανιδάκης 4, Μανούσος 17, Ακτύπης, Μίρκοβιτς, Μάρτζος 9, Κουκουνιάς, Μάτιτς 24 (3).

Παγκράτι (Λιόγας): Δερμιτζάκης, Δρακόπουλος, Φ.Βασιλόπουλος 11 (2 τριπ. – 9 ασίστ), Θ.Βασιλόπουλος 13 (3), Φωτίου 3 (1), Γεώργαρος 13 (2), Κουτρούλιας 6, Σκλάβος 11 (1), Βράνιες 4, Πάβλοβιτς 12 (8 ριμπ.).