ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 76-54

Παίζοντας ιδανικό μπάσκετ σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, αλλά και εξαιρετική άμυνα ειδικά πάνω στον Γιώργο Αναγωνστόπουλο, η ομάδα μας κατάφερε να φτάσει τις τρεις σερί νίκες επικρατώντας του Ερμή Λαγκαδά στο Μετς με 76-54.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζονται εύστοχοι από την περιφέρεια και με 2/2 τρίποντα του Καμαριώτη προηγήθηκαν με 2-6 πριν η ομάδα μας τρέξει ένα 8-0 σερί και προηγηθεί με 10-6.Ο Καμαριώτης με νέο τρίποντο μείωσε σε 10-9 αλλά η ομάδα μας με τον Νεμάνια Βράνιες σε μεγάλα κέφια προσπέρασε με 14-9 στο 7′, για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 20-12 με τον Ερμή να έχει 4/8 τρίποντα και 0/7 δίποντα.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Στέφανου Πέρκου μείωσε σε 25-21 στο 15′ αλλά ένα νέο σερί 8-4 με προσωπικά καλάθια του Βράνιες έφερε την ομάδα μας μπροστά στο ημίχρονο με 33-25.

Το σερί συνεχίστηκε και με την έναρξη της 3ης περιόδου όπου Τόλης Κουτρούλιας και Βαγγέλης Σκλάβος έκαναν “πάρτι” κάτω από το αντίπαλο καλάθι, και σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο του Φώτη Βασιλόπουλου η ομάδα μας έτρεξε ένα σερί 11-1 για να φτάσει στο 44-26 στο 25′ βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 58-38.

Ουσιαστικά τίποτα δεν άλλαξε και στην τέταρτη περίοδο με την διαφορά να φτάνει στο +23 (71-48) στο 36′ για τελειώσει το παιχνίδι με 76-54 βρίσκοντας την ομάδα μας να έχει μαζέψει 50 ριμπάουντ έναντι 28 του Ερμή.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 33-25, 58-38, 76-54

Παγκράτι (Λιόγας): Δερμιτζάκης 3 (1), Δρακόπουλος 2, Φ.Βασιλόπουλος 7 (1 τριπ. – 4 ασίστ), Μαρίνος, Θ.Βασιλόπουλος 3 (1), Φωτίου 5 (1), Γεώργαρος 4, Κουτρούλιας 15 (1 τριπ. – 8 ριμπ.), Σκλάβος 11 (10 ριμπ.), Βράνιες 20 (3 τριπ. – 5 κλεψίματα), Κοκορόγιαννης, Πάβλοβιτς 6 (10 ριμπ.)

Ερμής Λαγκαδά (Πέρκος): Καϊκλής 4, Τιλλ, Γκόνος, Ονάσογλου 8, Καμαριώτης 22 (3 τριπ. – 10 ριμπ.), Πλιούκας 2, Καλογιαννίδης, Αναγνωστόπουλος 12 (1), Ζησόπουλος 1, Τσιόγκας, Παρίτσης 5 (1), Κάσουρας.