ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΕΦΗΒΙΚΟ ΜΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ

Με νίκες συνέχισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι ομάδες Παίδων και Εφήβων απέναντι στις αντίστοιχες της Πεντέλης, Η παιδική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 9-0 στο 5′, ενώ συνεχίζοντας με καλή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε
να κλείσει το δεκάλεπτο σε διψήφια διαφορά(20-8). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μανιατόπουλο να είναι… καυτός, πετυχαίνοντας 9 πόντους και τον Παπανικολάου να μοιράζει 4 τάπες η ομάδα μας έκανε ένα επιμέρους 12-2 για να ξεφύγει στο 18′ με 32-10 και να κλείσει το ημίχρονο με 36-14. Στο δεύτερο ημίχρονο δόθηκε η ευκαιρία να ξεκουραστούν οι βασικοί παίκτες και η ομάδα της Πεντέλης κατάφερε να μειώσει σε 45-30 με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Η τετάρτη περίοδος ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα με την ομάδα μας να κατακτά τη νίκη με 55-40. Χαρακτηριστικό της καλής εμφάνισης είναι ότι σκόραραν 11/12 παίκτες που αγωνίστηκαν  ενώ ξεχώρισαν ο Μανιατόπουλος με 18 πόντους  ο Παπανικολάου με 8 πόντους και 6 τάπες  ο Σπυρη με 8 πόντους και ο Κουβέλης με 6.

Οι έφηβοι ξεκίνησαν άκεφα το παιχνίδι με αποτέλεσμα η Πεντέλη να προηγηθεί 0-4 στο 3′. Στη συνέχεια όμως η ομάδα μας ελέγχοντας τα ριμπάουντ και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, με ένα σερί 9-0 βρέθηκε μπροστά στο σκορ 9-4 για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη 17-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πολλές χαμένες επιθέσεις έδωσαν την ευκαιρία στην Πεντέλη να πλησιάσει 17-13 και 21-17, όταν και η ομάδα μας έτρεξε ένα 8-0, με το δεκάλεπτο να κλείνει 29-21. Στο δεύτερο ημίχρονο παρότι τα 9 επιθετικά ριμπάουντ πήγαν στράφι λόγω της αστοχίας μας(5/22 εντός παιδείας), η άμυνα λειτούργησε αποτελεσματικά και έτσι η διάφορα ανέβηκε σε μεγαλύτερα επίπεδα με την περίοδο να τελειώνει στο 43-27. Στο  τελευταίο δεκάλεπτο επήλθε απόλυτο black-out χωρίς σκορ για 7 ολόκληρα λεπτά και σε συνδυασμό με μια σειρά από “περίεργα” σφυρίγματα η Πεντέλη έκανε ένα 0-8 και πλησίασε 43-35. Ο ξαφνικός κίνδυνος αφύπνισε την ομάδα που αντέδρασε και κατάφερε έστω και λίγο πιο αγχωμένα απο ότι θα ήθελε να πάρει τη νίκη με τελικό σκορ 49-38. Δύο παίκτες με double-double και πολύ καλή εμφάνιση. Καραίνδρος με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ(4 επιθετικά), 2 κλεψίματα  4 ασίστ  1 λάθος και Φερατάι με 14 πόντους  10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα αλλά και 5 λάθη.