Μπάσκετ Ανδρών

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 89-80

Ακάθεκτη συνεχίζει η ομάδα μας η οποία μπήκε με το δεξί στο 2013 καθώς επικράτησε στην παράταση της Νέας Κηφισιάς με 89-80 και έφτασε το 5/5.

Σε ένα Μετς, με πολύ κόσμο και ένθερμη συμπαράσταση από τον κόσμο της ομάδας μας ξεκίνησε προηγούμενη με 5-2 το παιχνίδι πριν βρεθεί πίσω με 9-13 στο 6′ για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 13-19 υπέρ της Κηφισιάς σε ένα άναρχο παιχνίδι, στο οποίο φαινόταν ότι και οι δυο ομάδες ήταν εκτός ρυθμού λόγω των διακοπών τον εορτών, με την ομάδα μας να έχει 2/10 δίποντα.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ομάδα μας με αιχμή την άμυνα, αλλά και τους Κουτρούλια, Φωτίου και Σκλάβο στην επίθεση κατάφερε με ένα σερί 11-4 να ισοφαρίσει σε 24-24 και να κλείσει το ημίχρονο στην απόλυτη ισοπαλία (31-31).

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η τρίτη περίοδος με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στην επίθεση.Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε με 42-45 στο 26′ με τρίποντο του Σπύρου Διαμαντόπουλου πριν η ομάδα μας απαντήσει με ένα σερί 6-0 και με τον Δήμο Φωτίου σε τρομερό βράδυ να προσπεράσει με 48-45, για να τελειώσει η περίοδος με 50-49.

Παραλίγο να “αυτοκτονήσει” αγωνιστικά η ομάδα μας στην τέταρτη περίοδο καθώς προηγήθηκε με 70-66 στο 39′ με τρίποντο του Τόλη Κουτρούλια και βρέθηκε με ένα 5-0, με πέντε προσωπικούς πόντους του Βαγγέλη Καράμπουλα πίσω με 70-71 στα 13” πριν την τελική κόρνα.Στην επόμενη φάση ο Φώτης Βασιλόπουλος κέρδισε φάουλ αλλά ευστοχώντας στην μια από τις δυο βολές έστειλε το παιχνίδι στην πεντάλεπτη παράταση (71-71).

Στην παράταση αν και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 74-78 στο 42′ οι παίκτες μας έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη και κατάφεραν με ένα μεγάλο σερί 15-2 να φτάσουν σε αυτή.Την αρχή έκανε ο Φωτίου που ισοφάρισε σε 78-78…συνέχισε ο Φωτίου (81-80)….και ολοκλήρωσε πάλι ο ίδιος (85-80) στα 34” πριν το τέλος.Τον θρίαμβο ολοκλήρωσε με τρίποντο ο Βαγγέλης Σκλάβος γράφοντας το 89-80.

Κορυφαίος ήταν ο Δήμος Φωτίου με 27 πόντους και 7/12 τρίποντα, ενώ 21 πόντους είχε ο Τόλης Κουτρούλιας με 12 ριμπάουντ, και 20 π. είχε ο Βαγγέλης Σκλάβος, με την ομάδα μας να κυριαρχεί στους αιθέρες με 45-30 ριμπάουντ.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 89-80 (71-71 κ.αγ.)

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Μπίκας, Μαλανδρής

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 31-31, 50-49, 71-71, 89-80

Παγκράτι (Λιόγας): Δερμιτζάκης, Φ.Βασιλόπουλος 10 (1 τριπ. – 6 ασίστ), Θ.Βασιλόπουλος, Φωτίου 27 (7/12 τριπ.), Γεώργαρος 4, Κουτρούλιας 21 (2 τριπ. – 12 ριμπ.), Σκλάβος 20 (2), Βράνιες 1, Πάβλοβιτς 6.

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 8 (1), Μοσχοβίτης 19 (4), Διαμαντόπουλος 3 (1), Καράμπουλας 19 (1), Μενουδάκος 2, Σιούτης 8 (1), Ψαθάς 4, Πετροδημόπουλος 13, Τζιάλας 4.