ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 75-70

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της στις Σέρρες καθώς ηττήθηκε από τον τοπικό Ίκαρο με 75-70, σε ένα παιχνίδι που διατηρούσε το προβάδισμα για 39 αγωνιστικά λεπτά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να μπαίνει με διάθεση στο παρκέ του ΔΑΚ Σερρών και με τους Τόλη Κουτρούλια και Δήμο Φωτίου σε μεγάλα κέφια στον επιθετικό τομέα προηγήθηκε από την αρχή του αγώνα για να φτάσει την διαφορά στο +15 (9-24) με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 11-24 υπέρ μας.Σε αυτή την πρώτη περίοδο η ομάδα μας είχε 5/11 δίποντα και 4/8 τρίποντα.Είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι είχε 2/17 τρίποντα.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα σφυρίγματα των διαιτητών (μια τεχνική ποινή στον Βαγγέλη Σκλάβο για floating, δηλαδή για θέατρο με σκοπό να κερδίσει φάουλ, και ένα ομολογουμένως αυστηρό αντιαθλητικό φάουλ του Τόλη Κουτρούλια) κατάφεραν με ένα σερί 14-3 να μειώσουν σε 25-28 ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 30-30.Από εκεί και πέρα δέχθηκαν με την σειρά τους δυο τεχνικές ποινές (σε Κουκά επίσης για floating και στον πάγκο τους) με το ημίχρονο να τελειώνει με 34-42 υπέρ μας.Ήταν πάντως φανερό ότι ο ρυθμός του αγώνα είχε αλλάξει…

Περίπου στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και η τρίτη περίοδος με την ομάδα μας χάρη σε Βράνιες και Κουτρούλια να κρατάει μια απόσταση στο σκορ (40-49) με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 50-56 με το τέλος της περιόδου χάρη σε τρίποντο του Κουκά.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Ίκαρος πλησίασε σε 53-56 αλλά σε εκείνο το σημείο ο Νεμάνια Βράνιες με πέντε δικούς του πόντους έφερε την ομάδα μας στο 53-61 για να φτάσουμε στο 58-64, ένα σκορ που έμελλε να παίξει καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Ο ηλεκτρονικός πίνακας έμεινε κολλημένος σε αυτό το σκορ για περίπου 3 αγωνιστικά λεπτά όταν η ομάδα μας αρχικά με τον Κουτρούλια και έπειτα δυο φορές με τον Φωτίου δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ.

Έτσι ο Νικολούδης στο 38′ με τρίποντο (το μοναδικό του καθώς είχε 1/8) έκανε το 61-64, ενώ ο Τότσιος στον αιφνιδιασμό έγραψε το 63-64.Στην επόμενη φάση ο Γεώργαρος αστόχησε σε τρίποντο ενώ και ο Κουτρούλιας μετά από επιθετικό ριμπάουντ αστόχησε εκ νέου (η ομάδα μας κυριάρχησε στους αιθέρες με 50 ριμπάουντ έναντι 34 αλλά προδόθηκε από τα τραγικά της ποσοστά σε δίποντα (19/51) και τρίποντα (6/25) ) για να έρθει ο πρώτος πλέον σκόρερ της Α2, ο Κώστας Τότσιος με τρίποντο να δώσει μετά από το αρχικό 5-4 το προβάδισμα την ομάδα του με 66-64.

Ο Γεώργαρος με σουτ ισοφάρισε σε 66-66 για να πετύχει το 68-66 στα 40” ο Συνεωνίδης έπειτα από αυστηρό και με καθυστέρηση φάουλ που σφύριξε ο Γεωργιάδης.Ο Νεμάνια Βράνιες με 2/2 βολές έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσια (68-68) για να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Γιώργος Κουκάς στα 23” κάνοντας το 71-68.Εκ νέου ο Βράνιες με 2 βολές έκανε το 71-70 αλλά και ο Κουκάς δεν λάθεψε στα 13” γράφοντας το 73-70.

Στην επόμενη φάση ο Κουτρούλιας αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο για να διαμορφώσει με 2 βολές στα 5” ο Τότσιος το τελικό 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 34-42, 50-56, 75-70

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Πουρσανίδης Κ., Συμεωνίδης

Ίκαροι (Καμαράκης): Κουκάς 15 (3), Καπινιάρης 2, Τότσιος 24 (2), Μιλίσεβιτς 13 (7 ριμπ.), Συμεωνίδης 13, Νικολούδης 5 (1), Ιωσηφίδης, Βοϊβατόπουλος 3.

Παγκράτι (Λιόγας): Δερμιτζάκης, Φ.Βασιλόπουλος 5 (1), Φωτίου 15 (1), Γεώργαρος 8, Κουτρούλιας 17 (2 τριπ., 14 ριμπ.), Σκλάβος 5 (10 ριμπ.), Βράνιες 14 (2), Κοκορόγιαννης, Πάβλοβιτς 6 (9 ριμπ.).