ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ, ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΦΗΒΙΚΟ

Μια νίκη και μια ήττα ήταν ο απολογισμός των παιδικό-εφηβικών τμημάτων μας χθες με αντίπαλο τον Ιωνικό.

Το παιδικό ύστερα απο έναν χαμηλό σε ποιότητα αγώνα μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις του 2013, ενώ το  εφηβικό σε έναν αγώνα που τα είχε όλα, ηττήθηκε στο τέλος!

Αναλυτικότερα:

ΠΑΙΔΙΚΟ
Η ομάδα μας μπήκε νωθρά στον αγώνα, με τον Ιωνικό να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει κεφάλι 1-6 στο 3ο λεπτό. Οι παίκτες μας κάπου εκεί αφυπνίστηκαν και έτρεξαν ένα επιμέρους 14-3 για να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 15-9. Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν διεκδικεί και δάφνες ποιότητας με τις δυο ομάδες να πραγματοποιούν εκατέρωθεν κακές επιθέσεις και με το ημίχρονο να τελειώνει 21-14. Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας που έπαιξε άμυνα, τρέχοντας παράλληλα ένα σερί 10-0 για να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (33-18) και να κλείσει τη περίοδο με την διαφορά στο μέγιστο και το σκορ στο 39-23. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε, με την ομάδα μας να κάνει συντήρηση και να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 49-35. Πολύ καλή παρουσία απο τον Μανιατόπουλο για ακόμη μια φορά με 12 πόντους, ενώ ο πάντα σταθερός Βούλγαρης πρόσθεσε 11 π.!

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-IΩΝΙΚΟΣ Α.Σ 49-35.

ΝΤΟΝΓΚΙΣΙ 6,ΜΑΡΔΑΣ ,ΚΑΣΟ 3, ΒΛΑΧΑΚΗΣ,ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 6,ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 11, ΠΡΟΜΠΟΝΑΣ 2,ΚΑΚΚΟΣ 2, ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 12(1),ΣΤΑΓΚΟΣ 7(1),ΙΩΑΝΝΟΥ,ΣΠΥΡΗ .

ΕΦΗΒΙΚΟ
Όταν η αντίπαλη ομάδα έχει φοβερά ποσοστά και η διαιτησία είναι “περίεργη”, τότε όλα δυσκολεύουν. Η ομάδα μας δεν κατάφερε να ξεκινήσει καλά, άφησε πολλά ελεύθερα σουτ τα οποία τιμώρησε ο Ιωνικός και βρέθηκε μετά και απο μια τεχνική ποινή (μόλις στο 5ο λεπτό !!) πίσω με 5-14, με την περίοδο να κλείνει 12-23 και τον Ιωνικό να έχει το εξωπραγματικό, 6/9 τριποντά!! Η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμα χειρότερη για την ομάδα μας, που έμεινε χωρίς καλάθι για 8 λεπτά, δέχθηκε ένα σερί 1-7, για να φτάσουμε στη φάση του 18ου λεπτού οπού ο διαιτητής απέβαλλε τον coach Ευαγγελίδη με δεύτερη τεχνική ποινή. Τα πράγματα έμοιαζαν μη αναστρέψιμα, με το  ημίχρονο να κλείνει στο +16 για τον Ιωνικό (17-33). Η αποβολή του προπονητή φαίνεται πως πείσμωσε τους παίκτες μας οι οποίοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και με σιδερένια άμυνα αλλά και πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση  μείωσαν στους 5 στο 28′ (35-40). Δυο λεπτά χαλάρωσης όμως ήταν αρκετά για να ανεβάσει ο Ιωνικός την διαφορά πάλι στο +10 και το σκορ στο 36-46. Η ομάδα μας δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξη και μπήκε στην 4η περίοδο εξίσου δυνατά, και με ένα επιμέρους 15-4, πέρασε μπροστά με 51-50 και το ματς να παίρνει φωτιά! Οι ομάδες πηγαίναν πόντο-πόντο μέχρι το 37′ όπου ο Ιωνικός πέρασε μπροστά με 5. Σε εκείνο το σημείο τα τριποντά έπεσαν βροχή καθώς με 3 συνολικά (2 απο την ομάδα μας και 1 του Ιωνικού) πλησιάσαμε σε απόσταση βολής. Η ομάδα μας όμως στις τελευταίες επιθέσεις ήταν άστοχη με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 59-65.
Πολύ καλή εμφάνιση απο όλη την ομάδα που έδειξε ότι έχει ψυχή!! Καλύτεροι παίκτες μας ο Δημητράτος με 17 πόντους, 4  ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 6 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ και ο Φιλιππόπουλος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ βοήθησε και ο Τσιλιμιδός με 10 πόντους!
Κι επειδή η σιωπή σημαίνει αποδοχή θα πρέπει να πούμε πως διαιτητής δεν γίνεσαι βάσει επιθέτου αλλά βάσει ικανότητας και ο νεαρός Πηλοϊδης είναι φανερό πως δεν τη διαθέτει έστω και κατ’ελάχιστο.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΙΩΝΙΚΟΣ Α.Σ 59-65.

ΣΚΕΝΤΖΟΣ 5(1),ΚΑΛΗ 1, ΓΚΙΝΗΣ ,ΚΑΝΤΙΛΙ,ΔΗΜΗΤΡΑΤΟΣ 17, ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΣ 10(2), ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ , ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΥΛΟΣ 17(1) ,ΛΥΜΠΕΡΕΑΣ 5 ,ΡΩΣΣΟΠΟΥΛΟΣ ,ΚΑΡΑΙΝΔΡΟΣ 4.

Επόμενου αγώνες για τις ομάδες μας στις 28 Ιανουαρίου με το Λαύριο.