Μπάσκετ Ανδρών

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΛΑΥΡΙΟ 90-75

Σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα μας η οποία μπροστά στις τηλεοπτικές κάμερες….αλλά και με απουσία του κόσμου της λόγω τιμωρίας της έδρας μας επιβλήθηκε του δυνατού Λαυρίου με 90-75 και επέστρεψε στις επιτυχίες.

Η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι καλύτερα και με αιχμή τον Μάριο Δερμιτζάκη στην επίθεση προηγήθηκε με 8-2 και με τον 20χρόνο φόργουορντ να έχει 5 προσωπικούς πόντους.Ωστόσο με το σκορ στο 15-9 υπέρ μας το Λαύριο με πρωταγωνιστές τους Σάκη Γιαννακόπουλο και Φαίδωνα Παγώνη έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 και προσπέρασε με 15-22 στο 9′ για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 18-27 υπέρ της ομάδας της Ανατολικής Αττικής.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ομάδα μας έσφιξε την άμυνα της και άρχισε να ροκανίζει την διαφορά η οποία από το 18-30 του 11′ έφτασε στο 29-33 στο 15′ με τον Δημήτρη Γεώργαρο να συμμαζεύει την ομάδα και τους Βαγγέλη Σκλάβο και Νεμάνια Βράνιες να σκοράρουν.Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 38-40.

Ο Βαγγέλης Σκλάβος με τρίποντο στο 22′ έδωσε στην ομάδα μας το προβάδισμα με 43-42, η οποία με τον Δήμο Φωτίου να παίρνει “φωτιά” και τον Φώτη Βασιλόπουλο να μοιράζει ασταμάτητα ασίστ και να περιορίζει τον Γιαννακόπουλο στην άμυνα δεν κοίταξε ποτέ πίσω με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει την τρίτη περίοδο στο +13 (66-53) τρέχοντας ένα συνολικό 28-13.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο όπου η ομάδα μας προσπάθησε να καλύψει το χάντικαπ του -17 του Λαυρίου (69-86) και τα κατάφερε όταν με τρίποντο του Σκλάβου προσπέρασε με +18 (85-67) στο 39′, αλλά μια τεχνική ποινή σε εκείνο το σημείο έδωσε την ευκαιρία στο Λαύριο να μειώσει για να τελειώσει το παιχνίδι με 90-75.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεονάς-Μπίκας-Θεοδωρόπουλος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 38-40, 66-53, 90-75

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Δερμιτζάκης 5, Δρακόπουλος, Φ. Βασιλόπουλος (12 ασ.), Μαρίνος, Θ. Βασιλόπουλος 3 (1), Φωτίου 28 (6/8 διπ., 4/6 τρ., 9 ριμπ.), Γεώργαρος 11 (1), Σκλάβος 23 (3/5 τρ., 18 ριμπ.), Βράνιες 20 (2), Πάβλοβιτς

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μαρκομιχάλης, Δελίδης, Τρικαλιώτης, Τσίρος 9 (1), Παγώνης 12 (2), Γιαννακόπουλος 16, Περράκης 10 (2), Ψωμαδέρης 15 (2/7 τρ.), Πασχάλης 13 (1)