ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΚΑΠ 92-82

Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα ενόψει τις συνέχειας του πρωταθλήματος, καθώς επιβλήθηκε της Αγίας Παρασκευής στην παράταση με 92-82 στο κεκλεισμένων των θυρών Μετς, γυρίζοντας ουσιαστικά από την “κόλαση” καθώς βρέθηκε στο -6 (67-73) ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένο με την ΚΑΠ να παίρνει αρχικά το προβάδισμα με 4-5 στο 3′ και την ομάδα μας να απαντά και με τρίποντο του Φ.Βασιλόπουλου να ισοφαρίζει σε 11-11 στο 7′.Στο 9′ με καλάθι του Δερμιτζάκη η ομάδα μας προσπέρασε με 18-16 για να κλείσει η περίοδος με 21-21 χάρη σε τρίποντο του Κουρή.

Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν εκ νέου με 23-26 στο 12′ για να απαντήσουν οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα και με ένα σερί 8-2 να προσπεράσουν με 31-28 στο 28′.Το ημίχρονο τελείωσε με 33-33 χάρη σε νέο τρίποντο του Κουρή στην εκπνοή.

Στο ίδιο ισορροπημένο ρυθμό και τέμπο συνεχίστηκε και η 3η περίοδος όπου είτε η μια ομάδα είτε η άλλη έπαιρνε το προβάδισμα με την περίοδο να τελειώνει με 51-50 υπέρ μας.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου και με το σκορ στο 56-56 στο 32′, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ και έτσι με ένα σερί 0-8 προσπέρασαν με 56-64 στο 34′ βάζοντας δύσκολα στην ομάδα μας.

Στην επόμενη φάση ο Γεώργαρος με τρίποντο έκανε το 59-64, ενώ στο 35′ τραυματίστηκε στο πόδι ο Νεμάνια Βράνιες αποχωρώντας από το παρκέ.Ο Φώτης Βασιλόπουλος με 1/3 βολές μείωσε σε 60-64, για να ανέβει το σερί για την ομάδα μας και με καλάθι του Σκλάβου να προσπεράσουμε με 67-66 στο 38′.

Ο Ψυλέας με δικό του καλάθι έκανε το 67-68, ενώ ο Κουρής με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο στο 39′ σημείωσε το 67-71, για να ανεβάσει το σκορ στο 67-73 ο Μάτος στο 1:08.Η ομάδα μας μείωσε στα 31” σε 70-73 για να κάνει ο Μάτος με 1/2 βολές το 70-74 στα 23”.Ο Σκλάβος με δικό του καλάθι μείωσε σε 72-74 στα 14” για να ευστοχήσει σε 1 βολή ο Τσιάκας στα 12” (72-75).Στα 7” ο Γέωργαρος κέρδισε φάουλ με δικαίωμα να εκτελέσει 2 βολές.Ο έμπειρος γκαρντ ευστόχησε σε μια βολή (73-75) χάνοντας την δεύτερη, όπου σαν από μηχανής Θεός εμφανίστηκε ο Δήμος Φωτίου ο οποίος με φόλοου ισοφάρισε σε 75-75 στέλνοντας το ματς σε παράταση.

Στην παράταση η ομάδα μας με καλύτερη ψυχολογία κατάφερε με τρίποντο του Θ.Βασιλόπουλου να προσπεράσει με 84-77 στο 43′ για να καταφέρει τελικά να πάρει τη νίκη με 92-82, ισοφαρίζοντας και το σκορ της ήττας της στον πρώτο γύρο στο Κοντόπευκο (86-96).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΚΑΠ 92-82 παρ.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσώνος Β.-Τσώνος Μ.-Διμπινούδης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 33-33, 51-50, 75-75 κ.α., 92-82 παρ.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Δερμιτζάκης 8 (12 ριμπάουντ), Φ. Βασιλόπουλος 14 (2/9 τρ., 9 ασίστ), Μαρίνος, Θ. Βασιλόπουλος 6 (2/3 τρ., 5 ριμπάουντ), Φωτίου 9 (1/8 τρίποντα), Γεώργαρος 13 (2/2 τρ.), Σκλάβος 20 (14 ριμπάουντ), Βράνιες 6, Πάβλοβιτς 16 (10 ριμπάουντ, 2 κοψίματα)
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης): Κουρής 17 (5/8 τρ.), Σβερκούνος 10 (3), Σίννης 2, Τσιάκας 14 (8 ριμπάουντ), Ζερβός 5, Κουτσός, Μάτος 16 (6/11 δίποντα), Βαρδαβάς 4, Ψυλέας 14 (7 ριμπάουντ)