Μπάσκετ Ανδρών

ΟΦΗ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 94-79

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας να φτάσει στον μαγικό αριθμό των δέκα νικών, καθώς ηττήθηκε στο κεκλεισμένων των θυρών ΒΑΚ από τον ΟΦΗ με 94-79, σε ένα παιχνίδι που ο Δημήτρης Λιόγας είχε αρκετές ελλείψεις.

Συγκεκριμένα η ομάδα μας ταξίδεψε στην Κρήτη χωρίς τους τραυματίες Νεμάνια Βράνιες, Μάριο Δερμιτζάκη και Γιώργο Δρακόπουλο με αποτέλεσμα οι μόλις επτά παίκτες και οι δυο έφηβοι να μην αντέξουν την κούραση και να ηττηθούν φυσιολογικά από ένα αντίπαλο που έπαιζε τελικό παραμονής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Βούλγαρο Κρουμ Ντοϊτσίνοφ να κάνει πολύ καλή εμφάνιση και με συνεχόμενα δικά του καλάθια ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 13-8 και λίγο αργότερα με 20-13.Παρόλα αυτά με τους Φώτη Βασιλόπουλο και Μάρκο Πάβλοβιτς να συνδυάζονται αρμονικά η πρώτη περίοδος έκλεισε με 28-23 για την ομάδα του Φώτη Τακιανού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας ανέβασε την απόδοση της και με τον Φώτη Βασιλόπουλο να πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή του εμφάνιση κατάφερε να προσπεράσει με 39-41 για να τελειώσει το ημίχρονο με 44-45 υπέρ μας, και τον Βασιλόπουλο να έχει 19 πόντους.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και με ένα σερί 17-6 προσπέρασαν με 61-51 για να τελειώσει η περίοδος με 67-61.Ήταν εμφανές ότι οι Βασιλόπουλος και Πάβλοβιτς είχαν κουραστεί αρκετά με τον Δημήτρη Γεώργαρο να δίνει πολλές επιθετικές λύσεις.

Στην 4η περίοδο η ομάδα μας ουσιαστικά κατέρρευσε και με τον ΟΦΗ να ευστοχεί σε πολλά μακρινά σουτ κατάφερε να πάρει τη νίκη, αλλά και να καλύψει την διαφορά της ήττας του στο Μετς (79-69).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-23, 44-46, 67-61, 94-79.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γεωργιάδης – Πανταζής – Τατούδης.
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 13 (3), Πετράκης 7 (1), Λυριντζάκης, Τραιανός, Ντοϊτσίνοφ 19 (7 ριμπ.), Καραδολάμης 15 (3/8 τριπ.), Κιτσούλης 10 (2), Μπαλάφας 13 (1), Παπαδάκης Π., Ματαλόν 17 (6 ασ., 2 κλ.).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Βασιλόπουλος Φ. 25 (8/11 διπ., 2/4 τριπ., 7 ασ.), Μαρίνος, Βασιλόπουλος Θ. 6 (2), Φωτίου 7, Γεώργαρος 12, Σκλάβος 9 (1), Πάβλοβιτς 20 (6 ριμπ.).