Αντίστροφες πορείες για παιδικό και εφηβικό

Στους αγώνες με τον Ιωνικό στη Νέα Φιλαδέλφεια, οι παίδες συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις και έφτασαν στη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 54-24, ενώ το εφηβικό μας έκανε την 3η συνεχόμενη του ήττα.

ΠΑΙΔΙΚΟ

Η ομάδα του παιδικού μας μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα σε άμυνα και επίθεση,  και για ακόμα μια φορά και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ιωνικό, με το δεκάλεπτο να λήγει με το εκπληκτικό 2-18! Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας, συνέχισε στο ίδιο αμυντικό μοτίβο, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους εύκολα καλάθια και πήγε στην ανάπαυλα, προηγούμενη με 12-30. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ιωνικό για ακόμα ένα δεκάλεπτο να μην μπορεί να σκοράρει, πετυχαίνοντας πάλι μόλις 2 πόντους και το σκορ στο 30′ να είναι 14-48. Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε και το τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας να κατακτά τη νίκη με 24-54. Πρώτος σκόρερ ο Μπέγιο με 16, ενώ πολύ κάλος ήταν και ο Τόρρες με 15 πόντους.

ΙΩΝΙΚΟΣ Α.Σ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 24-54

ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΣ, ΠΕΛΕΚΗΣ 9, ΜΠΕΓΙΟ 16, ΤΟΡΡΕΣ 15, ΝΤΑΜΠΟΥΑΤΕ 2, ΨΑΡΡΗΣ , ΛΑΜΠΡΗΣ 2, ΑΛΓΚΟΧΑΡΗΣ, ΚΟΥΒΕΛΗΣ 4, ΜΙΧΑΛΑΡΗΣ 2, ΑΡΑΒΙΑΚΗΣ 4, ΚΙΝΤΑΡΗ. Τα δεκαλεπτα: Α(2-18) Β(10-12) Γ(2-18) Δ(10-6)

ΕΦΗΒΙΚΟ

Νωθρά μπήκε το εφηβικό μας στο παρκέ, με τον Ιωνικό να βρίσκει δυο γρήγορα καλάθια, για να απαντήσει στη συνεχεία η ομάδα μας και με ένα σερί 12-0 να προσπεράσει με 4-12. Η ομάδα μας είχε πολύ καλή ευστοχία στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως τα πολλά λάθη, δεν μας άφησαν να ξεφύγουμε στο σκορ με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με 15-18 υπέρ μας. Πολύ κακή ήταν η δεύτερη περίοδος για την ομάδα μας, καθώς δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, συνεχίζοντας τα πολλά λάθη, με το ημίχρονο να λήγει με 36-27 για τον Ιωνικό, ο οποίος έτρεξε ένα σερί 21-9. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός, συνέχισε να βρίσκει πιο εύκολα καλάθια στην επίθεση και διεύρυνε το προβάδισμα του στο 30′, σε 53-36. Το μέτριο αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας μας έφερε εκνευρισμό στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όπου μετά απο τεχνική ποινή, ο Ιωνικός έφτασε τη διαφορά στο μέγιστο σημείο της (59-36). Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες μας προσπάθησαν να μαζέψουν τη διάφορα, με το παιχνίδι να λήγει με 65-49. Χωρίς συγκέντρωσή για ακόμα ένα παιχνίδι η ομάδα μας, με 31 λάθη στο σύνολο, κάτι που εξηγεί με το παραπάνω τις αιτίες της ήττας. Πρώτος σκόρερ και καλύτερος του αγώνα ο Τσιλιμιδός με 12 πόντους (6/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα και 2 ασίστ).

ΙΩΝΙΚΟΣ Α.Σ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 65-49

ΦΕΡΕΤΑΙ 7, ΣΚΕΝΤΖΟΣ 2, ΚΑΣΟ, ΓΚΙΝΗΣ 7(1), ΚΑΝΤΙΛΗΣ 3, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 4 , ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΣ 12, ΚΑΛΗ 2, ΣΠΥΡΙ, ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 1, ΛΥΜΠΕΡΕΑΣ 7(1), ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 4.
Τα δεκαλεπτα: Α(15-18) Β(21-9) Γ(17-9) Δ(12-13)