Παγκράτι-ΟΦΗ 66-78

Την δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα, με δεύτερη συνεχόμενη μέτρια εμφάνιση, γνώρισε η ομάδα μας η οποία ηττήθηκε στο Μετς από τον ΟΦΗ με 78-66, σε μια ήττα που υπό προϋποθέσεις μπορεί να χαρακτηριστεί και οδυνηρή.

Η ομάδα μας ξεκίνησε αρκετά δυνατά το παιχνίδι και αποκτώντας ρυθμό προηγήθηκε με 8-3, αλλά φαίνεται να έμεινε εκεί. Ο ΟΦΗ έχοντας ως «κολόνα» τον Τζόρτζεβιτς και με τον Μάρτζο να κάνει την ένα λει απ μετά το άλλο προηγήθηκε με 15-18, για να ολοκληρωθεί η περίοδος με 19-21.

Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Βαγενάς με τρίποντο έκανε το 19-24, για να απαντήσει ο Βασιλόπουλος με τον ίδιο τρόπο (22-24), και ο Δερμιτζάκης με 1/2 βολές να μειώσει σε 23-24. Από εκεί και πέρα οι παίκτες μας φάνηκε να χάνονται από το παρκέ του Μετς…και έτσι οι Κρητικοί με ένα 0-8 ανέβασαν την διαφορά στο 23-32, ενώ την έφτασαν και στο 29-45, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 32-45.

Η καταστροφική δεύτερη περίοδος ήταν αδύνατον να…καλυφθεί καθώς εκτός από τους Βασιλόπουλο, Πετρόπουλο και Μιχάλογλου, μια σειρά από παίκτες είχαν άσχημο απόγευμα, και έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 48-60.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 33′ με το σκορ στο 53-62, και το μομέντουμ να δίνει περιθώρια ανατροπής. Σε εκείνο το σημείο ο διαιτητής Μ.Τσώνος χρέωσε με τεχνική ποινή για floaping τον Βασιλόπουλο που συνάμα συμπλήρωσε πέντε φάουλ και αποβλήθηκε, με αποτέλεσμα να «σκοτώσει» τις όποιες ελπίδες υπήρχαν για πιθανή ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 32-45, 48-60, 66-78.

Διαιτητές: Κοτσιμπός, Τσώνος, Κωνσταντόπουλος.

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Κακαριάς, Δέδες 5 (1), Βασιλόπουλος 15 (3), Ψαρόπουλος 10. Δεμιρτζάκης 6, Ράπτης 1, Κουτρούλιας 10 (3/10δ, 11ρ), Αγγελόπουλος, Μιχάλογλου 8, Πετρόπουλος 11 (2/2β, 3/3δ, 1/1τρ), Μπουραζάνης

ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 8 (2), Μάρτζος 18 (5/5δ, 1/2τρ), Ραζής 1, Τραϊανός 8, Δεληγιώργης 13 (10/12β), Τζόρτζεβιτς 20 (7/13δ, 11ρ), Πλιούκας 7 (1/7τρ), Καραγκιολίδης 3 (1), Κυρίτσης.