Ακαδημίες

Νέα νίκη για το εφηβικό, ήττα για το παιδικό

Στους αγώνες με το Λαύριο, το παιδικό μας τμήμα ηττήθηκε στην παράταση με 42-48, ενώ οι έφηβοι έφτασαν στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, με 52-34.

ΠΑΙΔΙΚO

Αρκετά κακό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με κακές επιθέσεις εκατέρωθεν, αλλά με το παιδικό μας να καταφέρνει να βρίσκεται συνέχεια μπροστά με κάποια μικρή διαφορά. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες μας μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση και κατάφεραν να προηγηθούν με 28-19 στο 27′. Όμως η ομάδα του Λαυρίου, με ένα επιμέρους σκορ 3-14, πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο σκορ, με 31-33 στο 34′. Η ομάδα μας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια 37-37, με το Λαύριο να αστοχεί σε 3 διαδοχικές επιθέσεις και το ματς να οδηγείται στην παράταση. Εκεί η ομάδα του Λαυρίου, είχε πιο καθαρό μυαλό και περισσότερη θέληση και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 42-48. Πρώτος σκόρερ της ομάδας ο Τόρρες με 11 πόντους, ενώ βοήθησε και ο Μπέγιο Μ. με 9 πόντους.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΛΑΥΡΙΟ 42-48 (κ.α 37-37)

ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΣ, ΠΕΛΕΚΗΣ 5, ΜΠΕΓΙΟ Μ 9, ΜΠΕΓΙΟ Φ, ΨΑΡΡΗΣ 2, ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ 4, ΤΟΡΡΕΣ 11, ΛΑΜΠΡΗΣ 5, ΚΟΥΒΕΛΗΣ 3, ΝΤΑΜΠΟΥΒΑΤΑ, ΚΑΡΑ, ΚΟΛΥΔΑΣ 3.

Τα δεκάλεπτα: Α(10-7) Β(10-9) Γ(11-13) Δ(6-8) ΠΑΡ(5-11)

ΕΦΗΒΙΚΟ

Νώθρα μπήκε η ομάδα μας στον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα, όμως σιγά-σιγά οι παίκτες μας βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να προηγηθούν στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με 12-11. Από εκείνο το σημείο και ύστερα, η ομάδα μας έβγαλε τρομερή ενέργεια σε άμυνα κυρίως αλλά και επίθεση και ήταν η κυρίαρχος του ματς. Η διαφορά όλο και μεγάλωνε, για να φτάσει στη μέγιστη τιμή της στο 35′ με το σκορ στο 46-23. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα μας χαλάρωσε κάπως, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να πάρει μια άνετη νίκη με 52-34. Πρώτος σκόρερ ο Φερετάι σε μια πολύ καλή εμφάνιση με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 5 ασσίστ, ενώ βοήθησαν αρκετά και οι Σκέντος με 9 πόντους(3/4 τριποντα), 3 κλεψίματα, 3 ασσίστ, Λυμπερέας με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και Βούλγαρης με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΛΑΥΡΙΟ 52-34

ΦΕΡΕΤΑΙ 16(1), ΣΚΕΝΤΖΟΣ 9(3), ΚΑΣΟ 2, ΓΚΙΝΗΣ 3, ΚΑΝΤΙΛΗΣ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 4, ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΣ, ΣΤΑΓΚΟΣ 3, ΣΠΥΡΙ, ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΥΜΠΕΡΕΑΣ 9(1), ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 6.

Τα δεκάλεπτα: Α(12-11) Β(15-7) Γ(15-5) Δ(10-11)