Παγκράτι-Λαύριο 83-74

Με το δεξί ξεκίνησε το 2014 για την ομάδα μας η οποία συνέχισε την παράδοση και επικράτησε για τρίτη διαδοχική χρονιά του Λαυρίου με 83-74, με τα τρία παιχνίδια να διεξάγονται κάτω από την ίδια συνθήκη…δηλαδή κεκλεισμένων των θυρών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με αιχμή στην επίθεση τον Σάββα Μανούσο κατάφεραν να αποσπάσουν μια διαφορά στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 17-22.

Με τους Σωκράτη Ψαρόπουλο και Ανδρέα Πετρόπουλο να παίζουν διαδοχικά εξαιρετική άμυνα στον Σάκη Γιαννακόπουλο, και τους Φώτη Βασιλόπουλο, Κωστή Δέδε και Τόλη Κουτρούλια να ανεβάζουν την απόδοση τους η ομάδα μας κατάφερε να προσπεράσει με 34-28, για να επανέλθει η ομάδα του Χρήστου Σερέλη και με ένα σερί 0-7 χάρη σε καλάθι του Γιάννη Κακιούζη να περάσει μπροστά στο σκορ με 34-35, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 38-37 υπέρ μας.

Η ομάδα μας κατάφερε να έχει το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της 3ης περιόδου, με τους Αλέξη Ράπτη και τον τραυματία Αντώνη Μιχάλογλου να κυριαρχούν. Ο Κώστας Δέδες με τρίποντο κατάφερε να κάνει το 60-53 στα 7” πριν το τέλος της περιόδου, υπολογίζοντας ωστόσο χωρίς την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο πάγκος μας στην επόμενη φάση. Έτσι το Λαύριο με 1/2 βολές του Σάκη Γιαννακόπουλου και καλάθι και κερδισμένη βολή του Παναγιώτη Τσίρου μείωσε σε 60-57, σκορ με το οποίο έκλεισε η περίοδος.

Με την έναρξη της 4ης περιόδου ο Γιάννης Κακιούζης έκανε το 60-59, ενώ ο Μιχάλης Περράκης αστόχησε σε τρίποντο το οποίο θα έδινε το προβάδισμα στην ομάδα του. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα μας αφυπνίστηκε και με τον Φώτη Βασιλόπουλο να δίνει το σύνθημα και τον Κώστα Δέδε να ευστοχεί σε τρίποντο, ανέβασε την διαφορά στο +7 (66-59), με τον Αλέξη Ράπτη με προσωπική ενέργεια και κερδισμένο φάουλ να την φέρνει λίγο αργότερα στο +10 (71-61), καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για την ομάδα μας.

Διαιτητές: Τσώνος Β.-Καραβίτης-Μαλανδρής.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 38-37, 60-57, 83-74.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Δέδες 19 (3), Βασιλόπουλος 15 (7 ασ.), Ψαρόπουλος 10, Δερμιτζάκης, Ράπτης 14, Κουτρούλιας 12 (9 ρ.), Αγγελόπουλος 2, Μιχάλογλου 8, Πετρόπουλος 3, Μπουραζάνης.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακιούζης 8, Μουμπάρακ, Τσίρος 12 (1), Μανούσος 30 (13/21 διπ.), Σακελλαρίου 3, Γιαννακόπουλος 11, Κεσκινίδης, Περράκης 5, Ψωμαδέρης 5 (1), Χατζόπουλος.