Κόροιβος Αμαλιάδας – Παγκράτι 78-69

Ακόμα μια πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα μας, η οποία ταξίδεψε στην Αμαλιάδα να αντιμετωπίσει τον άτρωτο και αήττητο στην έδρα του Κόροιβο, και παρότι ηττήθηκε με 78-69, έδειξε ότι άξιζε τη νίκη, καθώς ως το 37′ ήταν μπροστά στο σκορ (64-65), ενώ ταξίδεψε στην πόλη της Πελοποννήσου χωρίς τον Σωκράτη Ψαρόπουλο, ο οποίος ανέβασε υψηλό πυρετό και κρίθηκε σκόπιμο να παραμείνει στην Αθήνα. Χαρακτηριστικό γεγονός του παιχνιδιού ήταν οι 37 ελεύθερες βολές που εκτέλεσαν οι γηπεδούχοι, έναντι 13 της ομάδας μας, με τις 26 να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά και χωρίς άγχος στο παρκέ του κλειστό της Αμαλιάδας και παρά το αρχικό 11-8 (5′) του Κόροιβου κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού, και με τους Φώτη Βασιλόπουλο, Ανδρέα Πετρόπουλο και Τόλη Κουτρούλια να κυριαρχούν προσπέρασε με 13-17 στο 8′, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 17-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ, και κατάφερε με επιμονή και σωστές επιλογές στην επίθεση να προσπεράσει με 20-30 στο 14′, και να διατηρήσει την διαφορά παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν στο σκορ (29-35 στο 16′). Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-48 υπέρ μας, με τον Ανδρέα Μπουραζάνη να ευστοχεί στις 2 από τις 3 βολές που κέρδισε.

Ωστόσο, άλλο παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο, με την κερκίδα να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση και τους διαιτητές να δείχνουν ευαίσθητοι μόνο προς τη μία πλευρά. Έτσι με το σκορ στο 50-54 (27′) χρέωσαν με αυστηρό επιθετικό φάουλ τον Τόλη Κουτρούλια, προκαλώντας νεύρα και διαμαρτυρίες και οδηγώντας τον στον πάγκο. Έτσι, και με τις βολές να έρχονται με ρυθμό…πολυβόλου η περίοδος έκλεισε με 58-57 για τον Κόροιβο.

Η ομάδα μας, και παρότι ο ηρωικός Φώτης Βασιλόπουλος αγωνίστηκε για 40 αγωνιστικά λεπτά, κατάφερε να έχει το προβάδισμα ως το 37′ (64-65)…με την διαφορά στο τέλος να παίρνει και διαστάσεις…με τους γηπεδούχους να εκτελούν ακόμη βολές, βρίσκοντας ένα τρόπο να καλύψουν το άθλιο ποσοστό τους στα τρίποντα (6/30, με τους Γκιουλέκα και Τσόσιτς να έχουν 0/10). Ένα μεγάλο μπράβο αξίζει και στους οπαδούς της ομάδας μας που βρέθηκαν στην Αμαλιάδα και έκαναν τους παίκτες μας να μην αισθάνονται μόνοι τους!!!

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 78-69
Τα δεκάλεπτα: 17-22, 22-26, 19-9, 20-12
Διαιτητές: Κοτσιμπός-Α. Αναστόπουλος-Κυριακόπουλος
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Νιπεργιάλης): Αρχιμανδρίτης, Νοέας 14 (1 τρ., 7 ρ.), Κοντόγιωργας, Καρύδας 8 (8 ριμπ., 4ασ., 4 κλεψ.,), Γκιουλέκας 3 (0/6 τρ.), Θανόπουλος 4, Κακλαμάνος 15 (3/9 τρ.), Δημάκος, Στυλιανού 14 (2), Χαρισμίδης 9 (7Ρ.), Γαλιώτος 11 (7ρ.), Τσόσιτς.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Δέδες 7 (1), Βασιλόπουλος 15 (3/4 τρ., 8ας.), Δερμιτζάκης 4, Ράπτης 4, Κουτρούλιας 13 (1τρ., 6 ρ.), Αγγελόπουλος 6, Μιχάλογλου 7, Πετρόπουλος 9 (1), Μπουραζάνης 4.