Σταθερά καλό το παιδικό, σε πτώση το εφηβικό!

Αντίθετες πορείες έχουν χαράξει τα δυο τμήματα μας, καθώς στους αγώνες με τη Νίκη Αμαρουσίου, το παιδικό, με πειστική εμφάνιση, πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 55-43, ενώ το εφηβικό παραμένει χωρίς νίκη στον δεύτερο γύρο, συμπληρώνοντας 5 σερί ήττες, αφού ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 51-54.

ΠΑΙΔΙΚΟ

Μουδιασμένα μπήκαν οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και με την ομάδα μας να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ, με 11-7. Στη δεύτερη περίοδο, μετά το πρώτο καλάθι της Νίκης Αμαρουσίου, η ομάδα μας έτρεξε ένα σερί 9-0, για να προηγηθεί 20-9, με τους αντίπαλους να βρίσκουν απάντηση και να μειώνουν σε 22-17, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-17. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας, διατήρησαν την διάφορα που είχαν χτίσει από το πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 30’ να είναι 36-26. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αμαρουσίου, προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, μείωσε στο -5(36-31), αλλά η ομάδα μας βρήκε επιθετικές λύσεις και ξανά έφερε την διάφορα σε διψήφια επίπεδα, για να επικρατήσει με τελικό σκορ 55-43. Πρώτος σκόρερ, σε μια πολύ καλή εμφάνιση ο Τόρρες με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Μπέγιο και Κουβέλης με 14 και 9 πόντους αντίστοιχα.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΑΣ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 55-43

ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΣ, ΚΑΡΑ, ΜΠΕΓΙΟ 14(1), ΑΛΓΚΑΟΥΧΑΡΗ 4, ΨΑΡΡΗΣ, ΝΤΑΜΠΟΥΒΑΤΑ, ΤΟΡΡΕΣ 18(3), ΛΑΜΠΡΗΣ 3, ΚΟΥΒΕΛΗΣ 9, ΜΙΧΑΛΑΡΗΣ, ΑΡΑΒΙΑΚΗΣ 3(1), ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ 4.
Τα δεκάλεπτα: Α(11-7) Β(15-10) Γ(10-9) Δ(19-17)

ΕΦΗΒΙΚΟ

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας βρίσκεται στο 10’, μπροστά στο σκορ με 14-12. Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, με καμία από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να πάρει ασφαλή διάφορα και το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 23-21. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μας μπήκαν πιο ορεξάτοι και πήραν μια διάφορα 7 πόντων (28-21), την όποια πάντως απώλεσαν γρήγορα, με τη Νίκη Αμαρουσίου σε πρώτη φάση, να φτάνει σε απόσταση αναπνοής στο 26’ (31-30) και στη συνεχεία να παίρνει και κεφάλι στο σκορ με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, 35-36. Στην τέταρτη περίοδο, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χεριά, μέχρι που στο 36’ η ομάδα μας προσπέρασε μπροστά με 48-42. Σε εκείνο το σημείο όμως, η ομάδα του Αμαρουσίου, με αντεπίθεση διάρκειας και επιμέρους σκορ 3-12, πέρασε μπροστά και πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 51-54. Η ομάδα μας πλήρωσε τα πολλά της λάθη (21)και παρότι κατέβασε 48 ριμπάουντ σύνολο (Γκίνης 10 ρ, Λυμπερέας 12ρ, Βούλγαρης 10ρ), οι αντίπαλοι μας, πήραν 16 επιθετικά ριμπάουντ. Αυτά, σε συνδυασμό με την αστοχία μας, στην άμυνα ζώνης που εφάρμοσε η Νίκη Αμαρουσίου, συνέθεσαν το σκηνικό της ήττας μας. Πρώτος σκόρερ ο Φερεται με 12 πόντους, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ, 3 λάθη, ενώ ακολούθησε ο Μανιατόπουλος με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 6 λάθη και ο Καλή με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΑΣ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 51-54

ΦΕΡΕΤΑΙ 12, ΣΚΕΝΤΖΟΣ 7(1), ΣΠΥΡΙ, ΓΚΙΝΗΣ 3, ΚΑΝΤΙΛΗ, ΚΑΚΚΟΣ, ΒΛΑΧΑΚΗΣ, ΚΑΛΗ 10(2), ΜΑΡΔΑΣ, ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 10, ΛΥΜΠΕΡΕΑΣ 4, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 5.
Τα δεκάλεπτα: A(14-12) B(9-9) Γ(12-15) Δ(16-18)