Αγία Παρασκευή – Παγκράτι 84-88

Σε μια ακόμα σπουδαία εκτός έδρας νίκη έφτασε η ομάδα μας , η οποία παρά τα σοβαρά προβλήματα απουσιών που αντιμετώπισε λόγω τραυματισμών (δεν αγωνίστηκαν οι Πετρόπουλος, Δέδες και Ψαρόπουλος) κατάφερε να επικρατήσει στο «Κοντόπευκο» της Αγίας Παρασκευής με 88-84 και να φτάσει στην 10η της νίκη στο πρωτάθλημα, και την 6η εκτός έδρας.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι καθώς προηγήθηκαν με 7-1 στο 2′, με την ομάδα μας να ισορροπεί την αναμέτρηση και να μειώνει σε 14-13 στο 6′, και να προσπερνά με 16-18 στο 7′. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-24 υπέρ μας.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας, καθώς με τους Κουτρούλια και Ράπτη να σκοράρουν συνεχώς και τον Βασιλόπουλο να οργανώνει μαεστρικά (12 ασίστ) το παιχνίδι τρέξαμε ένα σερί 0-8 μετατρέποντας το εύθραυστο 25-26 σε 25-34 στο 13′, ενώ στο 16′ η διαφορά είχε φτάσει στο +17 (28-45) υπέρ μας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-54 σε ένα άκρως επιθετικό παιχνίδι.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε εκ νέου στο +16 (40-56), αλλά η ΚΑΠ δεν παράτησε το παιχνίδι και έτσι με τρίποντα από τους Καρβούνη και Καρτέρη κατάφερε να μειώσει σε 47-57 στο 23′ και 57-68 στο 27′, για να κλείσει την περίοδο με 64-70, μετατρέποντας το παιχνίδι σε αμφίρροπο.

Έτσι ο Καρτέρης με τρίποντο έφερε την «Αγία» μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο με 75-73 στο 34′, για να απαντήσει ο Βασιλόπουλος και με δυο προσωπικά καλάθια να κάνει το 75-77. Με το σκορ στο 82-82 ο Νικολακόπουλος πέτυχε το τρίποντο του παιχνιδιού, καθώς στο 1:17 πριν τελειώσει το παιχνίδι έκανε το 82-85 δίνοντας συνάμα και ψυχολογικό αβαντάζ στην ομάδα μας, ενώ ο Ψαρόπουλος της ΚΑΠ κατάφερε να ευστοχήσει σε 1/2 βολές στα 12” μειώνοντας σε 84-85. Στην επόμενη φάση ο Βασιλόπουλος κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε το 84-87 στα 9”, για να αστοχήσει σε τρίποντο ο Καρβούνης και ο Κουτρούλιας μετά το ριμπάουντ που πήρε να διαμορφώνει με 1 βολή το τελικό 84-88 μέσα σε πανηγυρισμούς από τον κόσμο μας που ακολούθησε την ομάδα μέχρι το «Κοντόπευκο».

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ   84-88

Διαιτητές: Θεονάς, Καραβίτης, Καλογερόπουλος Λ.

Τα δεκάλεπτα23-24, 40-54, 64-70, 84-88

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αποσκίτης): Καρβούνης 16 (5), Νικολαΐδης 10 (1), Καρτέρης 18 (4), Ζερβός 5, Αναγνωστόπουλος 9, Ψαρόπουλος 9 (1), Ματζιώρης 17 (1τρ., 11ρ.).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος 8 (2), Καραϊνδρος, Βασιλόπουλος 14 (2τρ., 12ασ.), Δερμιτζάκης 6, Μπουραζάνης (5ασ.), Κουτρούλιας 23 (1), Αγγελόπουλος 5, Μιχάλογλου 15 (2), Ράπτης 17 (1).