Ακαδημίες

Παιδικό και Εφηβικό…επικράτησαν του Ψυχικού!

Νίκη και για τα δυο τμήματα μας στους χθεσινούς αγώνες με αντίπαλο την ΑΕ Ψυχικού. Σε ένα Μετς με αρκετό κόσμο, το παιδικό κυριάρχησε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με 59-24, ενώ το εφηβικό κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι, με τελικό σκορ 71-67.

ΠΑΙΔΙΚΟ
Εύκολο απόγευμα πέρασε το παιδικό μας τμήμα, το οποίο παρουσιάστηκε σοβαρό σε άμυνα και επίθεση και δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Μετά το 16-8 του πρώτου δεκάλεπτου, οι παίκτες μας, με ένα επιμέρους 18-3 στην δεύτερη περίοδο, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 34-11. Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με την ομάδα μας να βρίσκεται μπροστά στο 30’ με 53-19. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, που ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, δεν άλλαξε τίποτα και έτσι το παιδικό μας τμήμα, έφτασε στην πρώτη του νίκη για φέτος, με σκορ 59-24.
Καλύτερος παίκτης και πρώτος σκόρερ ο Τορρες με 22 πόντους, ενώ βοήθησε και ο Πελέκης με 14.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ 59-24
ΤΟΡΡΕΣ 22(1), ΛΑΓΟΣ, ΜΠΕΓΙΟ 2, ΚΙΝΤΑΡΙ, ΨΑΡΡΗΣ 6,
ΤΣΑΝΑΙ, ΠΕΛΕΚΗΣ 14(1), ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ, ΚΟΛΥΔΑΣ 5,
ΝΤΑΜΠΟΥΑΤΕ 2, ΜΙΧΑΛΑΡΗΣ 8

Τα δεκάλεπτα: Α(16-8) Β(18-3) Γ(19-8) Δ(6-5)

ΕΦΗΒΙΚΟ
Σε ένα μεγάλο ντέρμπι, το εφηβικό μας τμήμα, παρά τα τραγικά ποσοστά στις βολές (16/44) και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (19), κατάφερε να πάρει την πρώτη νίκη για τη φετινή σαιζόν.
Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο, με το Ψυχικό μπροστά με 13-16. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Ψυχικού, κατάφερε να ξεφύγει με 13-21, όμως οι παίκτες μας με ένα σερί 10-0, πήραν κεφάλι στο σκορ, στο 17’. Τα πολλά λάθη όμως και οι πολλές χαμένες βολές, επέτρεψαν στους αντίπαλους, να ανατρέψουν την κατάσταση και να προηγούνται στην ανάπαυλα, με 28-36. Στο δεύτερο μέρος και μετά το 30-40 του 23’, η ομάδα μας με ένα 13-2, γύρισε για δεύτερη φορά το ματς, για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 48-47. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα μας με επιθετική αιχμή τον Σκέντζο, κατάφερνε να διατηρεί μια διάφορα ασφάλειας (59-51, 63-55), όμως ο Σκάνδαλος του Ψυχικού πήρε το παιχνίδι πάνω του (τελείωσε το ματς με 48 πόντους!!) και με συνεχόμενα καλάθια, κατάφερε να φτάσει τη διάφορα στο σουτ (70-67). Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες μας αστόχησαν σε συνεχόμενες βολές, αλλά ευτυχώς, η ομάδα του Ψυχικού, δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα, με την ομάδα μας να παίρνει μια αγχωτική νίκη, με τελικό σκορ 71-67. Τρομερή εμφάνιση από το Σκεντζο, που τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους με 6/10 τριποντά, ενώ είχε και 4 ριμπάουντ, 3/3 βολές και 5/9 δίποντα. Φοβερή δουλεία, παρότι ήταν άστοχος και από τον Βούλγαρη, με 11 πόντους, 22 ριμπάουντ (11 επιθετικά), 2 κοψίματα, 1 κλέψιμο, ενώ βοήθησαν και οι Μπεγιο με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κόψιμο, 1 κλέψιμο, 2 ασίστ και Μανιατοπουλος με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 ασιστ.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ 71-67
ΚΑΚΚΟΣ, ΣΠΥΡΙ, ΜΠΕΓΙΟ 13(2), ΣΚΕΝΤΖΟΣ 31(6), ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 11(1), ΛΑΜΠΡΗΣ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΚΑΛΗ, ΚΟΥΒΕΛΗΣ, ΣΤΑΓΚΟΣ 5, ΣΚΥΛΑΚΑΚΗΣ, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 11

Τα δεκάλεπτα: Α(13-16) Β(15-20) Γ(20-11) Δ(23-20)

περισσότερα στο group του Παιδικού και Εφηβικού τμήματος στο facebook.