Και οι νίκες συνεχίζονται…!

Τρίτη συνεχόμενη νίκη, τόσο για το παιδικό όσο και για το εφηβικό μας τμήμα στους αγώνες με τον Άγιο Θωμά στο Μέτς. Το παιδικό, με τρομερό μπάσκετ στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να επικρατήσει εύκολα με 78-44, ενώ το εφηβικό σε ακόμα ένα ντέρμπι, άντεξε την πίεση και πάρα την μεγάλη αστοχία που είχε, έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 41-38.

ΠΑΙΔΙΚΟ

Χέρι – χέρι πήγαιναν οι δυο ομάδες σε ένα όχι και τόσο ελκυστικό πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή, 7-6. Στη δεύτερη περίοδο, με ένα δίλεπτο ξέσπασμα στην επίθεση η ομάδα μας ξέφυγε με 18-6 και 22-10, για να ακολουθήσει η αντεπίθεση του Αγίου Θωμά, που κατάφερε να μειώσει στο καλάθι με τη λήξη του ημιχρόνου (29-27). Η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη να ανακτήσει τη διαφορά που απώλεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να φέρει πάλι τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, με το σκορ στο 30’ να είναι 49-37. Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας, η οποία με επιμέρους σκορ 29-7, κατάφερε να πάρει μια μεγαλειώδη νίκη με σκορ 78-44. Εκπληκτικός για ακόμα μια φορά ο Τόρρες, ο οποίος πέτυχε 33 πόντους, ενώ βοήθησαν αρκετά και οι Πελέκης με 10 πόντους και Κολυδάς και Μιχαλάρης με 8 πόντους έκαστος.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ 78-44
ΤΟΡΡΕΣ 33(3), ΛΑΓΟΣ 1, ΜΠΕΓΙΟ 2, ΚΙΝΤΑΡΗ 4, ΚΑΡΑ 3,ΨΑΡΡΗΣ 2, ΤΣΑΝΑΙ, ΠΕΛΕΚΗΣ 10, ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ 6,ΚΟΛΥΔΑΣ 8, ΝΤΑΜΠΟΥΑΤΕ 1, ΜΙΧΑΛΑΡΗ 8

Τα δεκάλεπτα: Α(7-6) Β(22-21) Γ(20-10) Δ(29-7)

ΕΦΗΒΙΚΟ

Καλύτερα μπήκε η ομάδα μας στον αγωνιστικό χώρο, η οποία παρότι άστοχη, κατάφερε με δυνατή άμυνα, να πάρει μια μικρή διαφορά με τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου (12-6). Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες μας, με επιμέρους 10-3, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (22-9), με την ομάδα του Αγίου Θωμά να μειώνει στο ημίχρονο σε 24-16. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας τα βρήκε σκούρα απέναντι στην άμυνα ζώνης των αντίπαλων, οι οποίοι ισοφάρισαν στο 26’ σε 25-25, με τους παίκτες μας όμως να καταφέρνουν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 29-25. Τα προβλήματα απέναντι στη ζώνη συνεχίστηκαν και στο τέταρτο δεκάλεπτο (συνολικά μετρήσαμε 10/23 δίποντα και 3/29 τρίποντα), και μετά το 34-27 στο 33’ ο Άγιος Θωμάς κατάφερε να μειώσει στον πόντο (39-38). Σε εκείνο το σημείο, με 2/2 βολές το σκορ διαμορφώθηκε στο τελικό 41-38, αφού οι αντίπαλοι αστόχησαν σε προσπάθεια τριών πόντων. Πρώτος σκόρερ ο Σκέντζος με 12 πόντους (4/17 σουτ), 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 ασίστ, 4 λάθη. Βοήθησε επίσης ο Βούλγαρης, ο οποίος κυριάρχησε για ακόμα μια φορά στον αέρα με 18 ριμπάουντ ενώ είχε και 10 πόντους (6/12 βολές, 2/12 σουτ) και 2 κλεψίματα. Σημαντική συνεισφορά και από τον Κάλη με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, όπως και από τον Μανιατόπουλο με 9 πόντους (3/13 σουτ), 1 κλέψιμο, 1 ασίστ και 3 λάθη.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ 41-38
ΚΑΚΚΟΣ, ΣΠΥΡΙ, ΣΥΤΣ, ΣΚΕΝΤΖΟΣ 12(2), ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 9, ΚΑΛΗ 10(1), ΣΚΥΛΑΚΑΚΗΣ, ΚΟΥΒΕΛΗΣ, ΣΤΑΓΚΟΣ, ΑΡΑΒΙΑΚΗΣ, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 10

Τα δεκάλεπτα: Α(12-6) Β(12-10) Γ(5-9) Δ(12-13)