ΝΕΩΝ: Παγκράτι – Περιστέρι 59-74

Δεν τα κατάφερε η ομάδα των Νέων…!

Με το αριστερό ξεκίνησε η νεοσύστατη ομάδα των Νέων Ανδρών τις υποχρεώσεις της για το φετινό πρωτάθλημα. Οι παίκτες μας προσπάθησαν αρκετά απέναντι στο ΓΣ Περιστερίου, αλλά τελικά γνώρισαν την ήττα με σκορ 59-74.

Άσχημο ήταν το ξεκίνημα της ομάδας μας στον αγώνα, η οποία υπέπεσε σε αρκετά λάθη, ενώ έχασε και τη μάχη των ριμπάουντ, με το Περιστέρι να εκμεταλλεύεται αυτό το γεγονός, παίρνοντας γρήγορα διψήφια διαφορά (8-18 στο 5’) με το δεκάλεπτο να λήγει 14-26. Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα των δυτικών προαστείων, κατάφερε να προηγηθεί με +21 (19-40), όμως οι παίκτες μας, με επιμέρους σκορ 13-3, κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου, με το σκορ στο 32-43. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας με ένα 6-0, κατάφερε να πλησιάσει στους 5 πόντους (38-43), αλλά κάπου εκεί έχασε τη συγκέντρωση της, με το Περιστέρι να ξεφεύγει εκ νέου στο 30’ με 44-60. Στο 4ο δεκάλεπτο, το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους αντίπαλους μας απλά να διατηρούν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και την ομάδα μας να γνωρίζει την ήττα με 59-74. Πρώτος σκόρερ ο Φωτεινάκης με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, ενώ βοήθησαν και οι Δημητράτος με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, Καραϊνδρος με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 4 ασίστ.
Υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα μας αγωνίστηκε ως τυπικά γηπεδούχος, αφού λόγω κωλύματος του γηπέδου ΜΕΤΣ, το παιχνίδι έγινε στο κλειστό Ανδρ. Παπανδρέου.
Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το ΓΣ Περιστερίου για την θερμή φιλοξενία του.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 59-74
ΦΕΡΑΤΑΙ 8, ΣΚΕΝΤΖΟΣ, ΚΑΡΑΙΝΔΡΟΣ 11(1), ΓΚΙΝΗΣ, ΦΩΤΕΙΝΑΚΗΣ 14(2), ΔΗΜΗΤΡΑΤΟΣ 13(1), ΜΠΕΓΙΟ, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 4, ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΥΛΟΣ 1, ΛΥΜΠΕΡΕΑΣ 2, ΜΑΡΜΑΤΑΚΗΣ 6

Τα δεκάλεπτα: Α(14-26) Β(18-17) Γ(12-17) Δ(15-14)