Δεύτερη ήττα για τη ομάδα των Νέων…

Μετά από έναν δυνατό αγώνα, στο κλειστό του Υμηττού, η ομάδα των Νέων γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα, από την αντίστοιχη ομάδα του Αμύντα, με τελικό σκορ 57-52.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα του αγώνα, με την ομάδα μας να περνάει μπροστά με 4-7 στο 5’, όμως ο Αμύντας με επιμέρους 8-2 να καταφέρνει να προηγηθεί με τη λήξη του δεκάλεπτου, 12-9. Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, με τις δυο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με την ομάδα του Αμύντα όμως να καταφέρνει να πάει στα αποδυτήρια με μια μικρή διαφορά και το σκορ στο 24-18. Στο δεύτερο μέρος οι αντίπαλοι μας κατάφεραν να ξεφύγουν με +9 (31-22), όμως η ομάδα μας πλησίασε σε 33-30, για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο με 37-32. Στην τελευταία περίοδο ο Αμύντας κατάφερνε να διατηρεί σταθερά μια διαφορά (40-32, 44-38, 48-40) μέχρι που η ομάδα μας κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο καλάθι, με το σκορ στο 48-46. Σε εκείνο το σημείο όμως, υπήρξε αδράνεια στη άμυνα, με τους παίκτες μας να δέχονται ευκολά καλαθιά και να μην καταφέρνουν να κάνουν ποτέ την ανατροπή, με την ήττα τελικά να έρχεται με τελικό σκορ 57-52. Καλύτερος παίκτης και πρώτος σκόρερ ο Καραϊνδρος με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ, 2 λάθη, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Φερατάι με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ, 3 λάθη.

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 57-52
ΦΕΡΑΤΑΙ 15(1), ΣΚΕΝΤΖΟΣ, ΚΑΡΑΙΝΔΡΟΣ 24(2), ΓΚΙΝΗΣ, ΦΩΤΕΙΝΑΚΗΣ 4, ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 4, ΣΤΑΙΚΟΣ, ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΥΜΠΕΡΕΑΣ 5, ΜΑΡΜΑΤΑΚΗΣ.

Τα δεκάλεπτα: Α(12-9) Β(12-9) Γ(13-14) Δ(20-20)