Απότομη προσγείωση για παιδικό και εφηβικό

Την ήττα γνώρισαν και τα δύο τμήματα μας στους αγώνες με τον Τυφώνα εκτός έδρας. Κάτω απο δύσκολες συνθήκες (ο αγώνας πραγματοποιήθηκε σε ανοιχτό γήπεδο) το παιδικό ύστερα από έναν κακό ποιοτικά παιχνίδι ηττήθηκε με 41-34, ενώ το εφηβικό λύγισε στην παράταση με 75-69.

ΠΑΙΔΙΚΟ
Άσχημα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ομάδας μας, η οποία αντιμετώπισε τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά προβλήματα και βρέθηκε να κυνηγάει απο νωρίς στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 17-9. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες μας συνέχισαν να δέχονται εύκολα καλάθια και έτσι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν, με το πρώτο μερος να βρίσκει τον Τυφώνα μπροστά με 29-20. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη και με τρομερή άμυνα, η οποία επέτρεψε μόλις 2 πόντους στους αντιπάλους, κατάφερε να πλησιάσει σε 31-30 στο 30’. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όμως, οι παίκτες μας έπαθαν ολικό μπλάκ άουτ στην επίθεση, πετυχαίνοντας 4 πόντους συνολικα, με την ήττα να έρχεται φυσιολογικά με 41-34. Πρώτος σκόρερ ο Τόρρες με 10 πόντους, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Τσανάι με 9 πόντους.

ΤΥΦΩΝ ΑΣ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 41-34
ΤΟΡΡΕΣ 10, ΛΑΓΟΣ, ΜΠΕΓΙΟ 4, ΚΙΝΤΑΡΗ 3(1), ΚΑΤΩΠΟΔΗΣ, ΨΑΡΡΗΣ, ΤΣΑΝΑΙ 9, ΠΕΛΕΚΗΣ 4, ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ, ΚΟΛΥΔΑΣ, ΝΤΑΜΠΟΥΑΤΕ 2, ΜΙΧΑΛΑΡΗ 2

Τα δεκάλεπτα: A(17-9) B(12-11) Γ(2-10) Δ(10-4)

ΕΦΗΒΙΚΟ
Μέτριο ξεκίνημα για την ομάδα μας στον αγώνα, η οποία όμως κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 10-14. Στη δεύτερη περίοδο και μετα το 10-18 της ομάδας μας, ο Τυφωνας κατάφερε να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί στο ημίχρονο, με 27-25. Στο δεύτερο μέρος οι αντίπαλοι συνέχισαν να βρίσκουν περισσότερες λύσεις από την ομάδα μας και κατάφεραν να προηγηθούν στο 30’ με 42-36. Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε ένα μεγάλο ντέρμπι με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει κάποια σημάντικη διαφορά. Με το σκορ στο 58-58 και την μπάλα στην ομάδα μας, αστοχήσαμε στο τελευταίο σουτ και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί η ομάδα του Τυφώνα κατάφερε να πάρει διαφορές (66-60, 70-63), με την ομάδα μας να προσπαθεί να γυρίσει το ματς, να φτάνει μεχρι το 71-69, αλλά να μένει απο δυνάμεις και να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα με 75-69. Τρομερη εμφανιση απο το Βούλγαρη με 22 πόντους, 25 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 0 λάθη σε 45’, ενώ έδωσαν βοήθειες και οι Σκέντζος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη, Μπέγιο με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 4 ασσίστ, 5 λάθη και Μανιατόπουλος με 12 πόντους, 3 κλεψίματα, 7 ασσίστ, 4 λάθη.

ΤΥΦΩΝ ΑΣ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 75-69 (κ.α 58-58)