Ακαδημίες

Επιστροφή στις νίκες για εφηβικό!

Μετά από δυο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, το εφηβικό τμήμα επικράτησε με εμφατικό τρόπο στον εξ’ αναβολής αγώνα με τα Πετράλωνα εκτός έδρας!

Η ομάδα μας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι και με τρομερή άμυνα κατάφερε να προηγηθεί 0-10 στο 5’ για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 7-16. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα μας με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να αυξήσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και να τελειώσει το ημίχρονο με το σκορ στο 17-35. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες μας να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά, η οποία έφτασε σε double score στο 30’ (24-48). Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος, με την ομάδα μας να κατακτά τη νίκη με τελικό σκορ 36-65 και να βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου της. Ακόμα ένα double-double για το Βούλγαρη (το 5ο του φέτος) ο οποίος είχε 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κοψίματα, 3 ασσίστ, 1 λάθος, ενώ 12 πόντους πέτυχε και ο Μπέγιο, ο οποίος είχε επίσης και 4 ριμπάουντ, 4 κλεψιματα,4 ασσιστ και 3 λάθη.

ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 36-65
ΚΑΚΚΟΣ, ΣΠΥΡΙ, ΜΠΕΓΙΟ 12(2), ΣΚΕΝΤΖΟΣ 4, ΣΤΑΓΚΟΣ 6, ΚΑΛΗ 8(1), ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 6, ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ, ΚΟΥΒΕΛΗΣ 4, ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 9, ΑΡΑΒΙΑΚΗΣ 4, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 12(1)

Τα δεκάλεπτα: Α(7-16) Β(10-19) Γ(7-13) Δ(12-17)