Διπλή νίκη επί του Σπόρτιγκ

Το δυο στα δυο έκαναν τα τμήματα μας, τα οποία κατέκτησαν αμφότερα τα ροζ φύλλα αγώνα στους εντός έδρας αγώνες με το Σπόρτιγκ. Το παιδικό δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τελικά έφτασε σε μια εύκολη επικράτηση με 59-34, ενώ το εφηβικό πέρασε ένα εύκολο βραδύ παίρνοντας μια μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 77-60.

ΠΑΙΔΙΚΟ
Με πολλά αμυντικά προβλήματα ξεκίνησε ο αγώνας για την ομάδα μας, που δέχτηκε εύκολους πόντους και βρέθηκε πίσω στο σκορ με τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου με 15-18. Στη δεύτερη περίοδο, η άμυνα μας βελτιώθηκε αισθητά και μετά το 24-24 στο 7’ οι παίκτες μας έτρεξαν σερί 7-0 για να λήξει το ημίχρονο με 31-24. Στο δεύτερο μέρος, το 7-0 σερί διευρύνθηκε σε 26-0, με την ομάδα μας να φτάνει να προηγείται με 50-24 στο 8’ με το δεκάλεπτο να λήγει 52-27. Διαδικαστικού χαρακτήρα η τέταρτη περίοδος, με την ομάδα μας να κατακτά τη νίκη με τελικό σκορ 59-34. Πρώτος σκόρερ ο Τόρρες με 15 πόντους, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν και οι Πελέκης με 14 πόντους και Ψαρρής με 10 πόντους.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 59-34
ΤΟΡΡΕΣ 15(3), ΛΑΓΟΣ 4, ΜΠΕΓΙΟ 2, ΚΙΝΤΑΡΗ 2, ΚΑΡΑ 1, ΨΑΡΡΗΣ 10(1), ΤΣΑΝΑΙ 7, ΠΕΛΕΚΗΣ 14, ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ, ΜΙΧΑΛΑΡΗ, ΚΟΛΥΔΑΣ 4, ΝΤΑΜΠΟΥΑΤΕ

Τα δεκάλεπτα: Α(15-18) Β(16-6) Γ(21-3) Δ(7-7)

ΕΦΗΒΙΚΟ
Μέτρια ξεκίνησε η ομάδα μας τον αγώνα, με το σκορ στο 5’ να είναι 6-6, όμως σιγά σιγά οι παίκτες μας βρήκαν τα πατήματα τους και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά με τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου και το σκορ στο 22-13. Στη δεύτερη περίοδο με ένα 0-7 σερί, η ομάδα του Σπόρτιγκ κατάφερε να πλησιάσει σε 22-20, για να ξεφύγει εκ νέου η ομάδα μας με 38-22 στο 8’. Οι αντίπαλοι μας όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο σε 38-30. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας με επιμέρους σκορ 13-2, ανέβασε τη διαφορά στο +19 (51-32), για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 57-37 και να θέτει γερές βάσεις για μια εύκολη επικράτηση. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Σπόρτιγκ δεν είχε περιθώρια να αντιδράσει, με την ομάδα μας να παίρνει τη νίκη με 77-60. Η ομάδα μας μέτρησε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων! Ο Σπυρί πέτυχε 14 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ είχε και 2 κλεψίματα, 3 ασσιστ και 3 λάθη. Καλή εμφάνιση και από το Βούλγαρη με 14 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 1 ασσιστ και 1 λάθος. Γεμάτη στατιστική και για τον Σκεντζο με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, 4 ασσιστ, 3 λάθη, αλλά και για τον Μπεγιο με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κόψιμο, 5 ασσιστ και 3 λάθη.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 77-60
ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 6, ΣΠΥΡΗ 14(4), ΜΠΕΓΙΟ 13(1), ΣΚΕΝΤΖΟΣ 13(1),ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ 4, ΚΑΛΗ 1, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 3, ΦΩΤΕΙΝΑΚΗΣ 4, ΚΟΥΒΕΛΗΣ 1, ΣΚΥΛΑΚΑΚΗΣ, ΑΡΑΒΙΑΚΗΣ 4, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 14

Τα δεκάλεπτα: Α(22-13) Β(16-17) Γ(19-7) Δ(20-23)