ΟΦΗ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 86-87

Τείνει να γίνει συνήθεια…

Για δεύτερη διαδοχική σεζόν η ομάδα μας κατάφερε να περάσει από το ΒΑΚ επικρατώντας του ΟΦΗ με 87-86, πετυχαίνοντας παράλληλα την πρώτη εκτός έδρας νίκη, και φτάνοντας στο θετικό πρόσημο 4-3, σε επτά αγωνιστικές.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε στο παρκέ χωρίς τον τραυματία Σωκράτη Ψαρόπουλο, και είδε τον Τόλη Κουτρούλια να φορτώνεται με 3 φάουλ στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τους οιωνούς να δείχνουν σε αρνητική κατεύθυνση, καθώς ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 28-18, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 28-24 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, και παρά τις προσπάθειες των Παππά και Κοβάσεβιτς, οι Κρητικοί κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά στο +11 (46-35), με τον Ντίνο Καλαμπάκο να ρίχνει στο παρκέ τον Τόλη Κουτρούλια. Ο πολύπειρος σέντερ της ομάδας μας κατάφερε με προσωπικές ενέργειες να μειώσει την διαφορά στο -5 (46-41), με το ημίχρονο να κλείνει με 49-41 χάρη σε γκολ-φάουλ του Ραζή.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού κατάφερε να κρατήσει μια απόσταση ασφαλείας στο σκορ ως το 25΄(56-48), για να απαντήσει η ομάδα μας και με ένα σερί 0-7 να μειώσει σε 63-61, και να προσπεράσει με τρίποντο του Κοβάσεβιτς με 63-64, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 65-64 για τον ΟΦΗ με καλάθι του Κιτσούλη.

Η ομάδα μας κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στο +4 (67-71) στο 33′, για να απαντήσει με ένα προσωπικό κρεσέντο ο Λιανός, καθώς με 15 προσωπικούς πόντους και με τρίποντο μαχαιριά…έφερε τον ΟΦΗ στο +3 (85-82) στα 53” πριν το τέλος. Ο Δέδες με 3/3 βολές μετά από φάουλ του Κιτσούλη στα 23” ισοφάρισε σε 85-85, για να δώσει το προβάδισμα εκ νέου στους γηπεδούχους ο Κιτσούλης με 1/2 βολές στα 9,7”. Με την ομάδα μας να έχει την τελευταία επίθεση, μετά από τάιμ άουτ που πήρε ο Ντίνος Καλαμπάκος, ο Παππάς πήρε την μπάλα, και με μια ιδανική δημιουργία βρήκε τον Κουτρούλια που ανενόχλητος κάτω από το καλάθι έγραψε το τελικό 86-87 υπέρ μας.

Δεκάλεπτα: 28-24, 49-41, 65-64, 86-87
Διαιτητές: Πανταζης – Κοτσιμπος – Λορτος
ΟΦΗ (Τακιανός): Σταμπουλής 7 (1), Ραζής 6, Μαυρογιάννης 3 (1), Στυλιανού 18, Λιανός 24 (4), Κιτσούλης 14 (1), Χάλαρης 9 (1), Τρεπάλοβατς 3, Σκλήβας 2, Μποχωρίδης.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Λάκκας 6, Κοβάσεβιτς 18 (4), Δέδες 7, Παππάς 7, Ράπτης 8 (7 ριμπ.), Παπαντωνάκος 6, Κουτρούλιας 24 (2 – 8 ριμπ., 1,463 tendex), Ντιαλό 4, Χατζηνικόλας 7 (1), Καραϊνδρος, Φιλιππόπουλος.