Μπάσκετ Ανδρών

Παγκράτι – Ηλυσιακός 94-91

Στην 5η της νίκη στο πρωτάθλημα έφτασε η ομάδα μας, η οποία παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά, επικράτησε στο Μετς με 94-91 του Ηλυσιακού, και σκαρφάλωσε βαθμολογικά, ενώ αναγκάστηκε να αγωνιστεί χωρίς τον τραυματία Κωστή Δέδε, και τον Σωκράτη Ψαρόπουλο, να έχει μόλις επιστρέψει από τραυματισμό.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τα «μωρά» του Ηλυσιακου, έχοντας νέο προπονητή (Σπύρος Σταθούλης) και με δυο εβδομάδες ξεκούραση (δεν αγωνίστηκαν την 7η αγωνιστική με τον Ηρακλή) να μπαίνουν στο παρκέ αποφασισμένα να πάρουν μια νίκη που θα τους επέτρεψε να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 11-6 στο 5′ και 17-10 στο 7′, με τους φιλοξενούμενους με προσωπικά καλάθια του Τσιώκου να απαντούν και να μετατρέπουν το 25-15 (9′) με ένα γρήγορο σερί 0-7 σε 25-26, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 27-26 υπέρ μας.

Στην δεύτερη περίοδο, και με τρίποντο του Νικολακόπουλου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την διαφορά και στο +6 (27-33) υπέρ τους, με τον Κοβάσεβιτς με τρίποντο να μειώνει σε 34-35 στο 14′. Ωστόσο, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 46-51, με την ομάδα μας να έχει κακές αμυντικές αντιδράσεις.

Μετά από αρκετή ώρα, και συγκεκριμένα στο 26′ με καλάθι του Ράπτη η ομάδα μας προσπέρασε με 61-60, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο με πόντο και να ολοκληρώνεται η τρίτη περίοδος με 69-69. Στο 34′, και μετά από νέο τρίποντο του Κοβάσεβιτς (είχε 6 στο παιχνίδι), η ομάδα μας προσπέρασε με 78-72, για να απαντήσουν εκ νέου οι «κιτρινόμαυροι» και να ισοφαρίσουν σε 85-85 στο 38′ με 2/2 βολές του Τσιώκου. Σε εκείνο το σημείο, πέντε προσωπικοί πόντου του Ντιαλό, και ένα κάρφωμα του Ράπτη έφεραν την ομάδα μας στο +7 (92-85), με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να απαντάνε και πάλι, και με μακρινό δίποντο του Βλάχου, και λει απ του Αναστασάκη μετά από λάθος του Κοβάσεβιτς να μειώνουν σε 92-91 με 29” στο χρονόμετρο. Ο Ράπτης ανέλαβε την επίθεση, αλλά αστοχώντας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ δίνοντας την μπάλα στον Παππά, στον οποίο έγινε φάουλ, με τον γκαρντ της ομάδας μας με 1/2 βολές να γράφει το 93-91. Στην επόμενη επίθεση, ο Αναγωνστάκης στα 6,5” πριν το τέλος προτίμησε να εκτελέσει για τρίποντο, με το σουτ να είναι άστοχο, και τον Ράπτη με 1/2 βολές να γράφει το τελικό 94-91, με τον Τζιβελέκα να αστοχεί σε μακρινό σουτ στο τέλος.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 94-91
Διαιτητές: Θεονάς – Καλογερόπουλος – Αναγνώστου
Τα δεκάλεπτα: 27-26, 46-51, 69-69, 94-91.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Λάκκας 8, Κοβάσεβιτς 18 (6/11 τριπ., 5 ριμπ.), Παππάς 4 (8 ασ.), Ψαρόπουλος 11, Παπαντωνάκος 6 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Ράπτης 12 (14 ριμπ.), Κουτρούλιας 13, Ντιαλό 9, Φιλιπόπουλος, Χατζηνικόλας 13.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Σταθούλης): Τζιβελέκας 7 (1 τριπ., 7 ασ.), Λεγκίκας, Δρόσος, Ζώρζος 3 (1), Καρτέρης 9 (1 τριπ., 5 ασ.), Νικολακόπουλος 15 (3), Περδικάρης 12, Βλάχος 14 (2), Κακλαμανάκης 2, Τσιώκος 19, Αναγνωστάκης 10.