Παγκράτι – Ηρακλής 91-83

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η ομάδα μας, η οποία στην 12η στροφή του πρωταθλήματος επικράτησε στο κεκλεισμένων των θυρών Μετς, με 91-83 του Ηρακλή, και έφτασε τις 7 νίκες στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ, και να παίρνει διαφορά στο στο σκορ με +5 (16-11) μετά από τρίποντο του Ράπτη, με τον Ηρακλή να αντιδρά και να προσπερνά με 21-23, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, και με αιχμή το δόρατος τον Ντιαλό έτρεξε ένα σερί 10-0 και προσπέρασε με 31-23 στο 13′, με την διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα (43-34 στο 17′). Ωστόσο, ο «γηραιός» κατάφερε να μαζέψει την διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει με 44-41 υπέρ της ομάδας μας.

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου η ομάδα μας κατάφερε να φτάσει την διαφορά στο +8 (56-48), με τον Κοβάσεβιτς να παίρνει μπροστά, ενώ έφτασε και στο +14 (73-59), με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 73-62. Ο Ηρακλής με μια βολή του Καραγκιολίδη κατάφερε να μειώσει σε 84-80, με τον Ράπτη με καθοριστικό τρίποντο στα 50” πριν το τέλος να γράφει το 87-80, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΗΡΑΚΛΗΣ 91-83
Δεκάλεπτα: 21-23, 44-41, 73-62, 91-83
Διαιτητές: Μαλαμάς-Αναστόπουλος Α-Κοντίλης
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 4, Κοβάσεβιτς 14 (3), Δέδες 6 (1), Παππάς 7 (7 ασίστ), Ψαρόπουλος 12 (1), Παπαντωνάκος 10 (2 τρ., 7 ριμπάουντ), Ράπτης 10 (2), Κουτρούλιας 8 (5 ριμπάουντ), Ντιαλό 15 (7 ριμπάουντ), Φωτεινάκης, Χατζηνικόλας 5 (1)
Ηρακλής (Δαμαλής): Γαρέζος, Μιχάλογλου 10, Ονάσογλου 11 (1), Σφέικος, Χρυσόπουλος 7, Αράπης, Καραγκιολίδης 19 (8 ριμπάουντ), Κοθράς 5 (1 τρ., 6 ριμπάουντ), Μήτσιαλος 2, Αποστολίδης 10 (2), Δέσπος 19 (10 ριμπάουντ)