Παγκράτι – Ψυχικό 71-84

Την πρώτη της εντός έδρας ήττα υπέστη η ομάδα μας, η οποία μετά από έξι συνεχόμενες εντός έδρας επιτυχίες ηττήθηκε από το Ψυχικό με 71-84, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, και είχε τους φιλοξενούμενους να έχουν 15/30 τρίποντα και 7/10 στην 4η περίοδο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άλκη Παππά στην δωδεκάδα, αλλά σε εμπύρετη κατάσταση, και βρήκε τους φιλοξενούμενους να δείχνουν από την αρχή τις προθέσεις τους προσπερνώντας με 7-11 στο 4′ χάρη σε 3/3 τρίποντα, με τον Ντίνο Αχή να έχει 2/2. Η ομάδα μας με αιχμή του δόρατος τον Μει Κοβάσεβιτς έτρεξε ένα σερί 9-0 και προσπέρασε με 16-11 στο 7′, με την 1η περίοδο να κλείνει με 25-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, και έτσι με τρίποντο του Νίκου Παπανικολάου μείωσαν σε 34-33 στο 18′, με την ομάδα μας να τρέχει ένα γρήγορο 7-0 και να προσπερνά με 40-33, πριν ο Δημάκος με μακρινό τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου, στείλει τις δυο ομάδες στην ανάπαυλα με το σκορ στο 40-36 υπέρ της ομάδας μας.

Το 3ο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα μας, αλλά και στον Τόλη Κουτρούλια ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια έφερε την ομάδα μας στο +5 (51-46) στο 26′ με το σκορ να ανεβαίνει στο 59-50 με τον Νίκο Περσίδη να έχει υποπέσει σε ένα πολύ σκληρό φάουλ πάνω στον Τόλη Κουτρούλια, κάτι που προκάλεσε την αντίδραση του Μει Κοβάσεβιτς και του Κώστα Παπαντωνάκου. Αποτέλεσμα ήταν και οι δυο να δεχθούν τεχνική ποινή, και ο Σλοβένος γκαρντ να αποβληθεί φτάνοντας τα 5 φάουλ. Με το σκορ στο 59-50 και με 25” να απομένουν, ίσως έγινε η φάση που άλλαξε την ροή της αναμέτρησης, καθώς οι διαιτητές δεν είδαν τουλάχιστον 4 φάουλ πάνω στον Γιαννούλη Χατζηνικόλα, ενώ ταυτόχρονα έδωσαν επιθετικό φάουλ σε σκρίν του Άλφα Ντιαλό. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο Γιάννης Δημάκος να επαναλάβει ότι στο τέλος της 1ης περιόδου με 1,5” να απομένει, κλείνοντας την 3η περίοδο με 59-53 υπέρ μας.

Ο Γιάννης Δημάκος με νέο τρίποντο μείωσε σε 59-56, με τον Ντίνο Αχή με τρίποντο να ολοκληρώνει ένα σερί 0-11 για την ομάδα του, και με τρίποντο πέτυχε το 59-61 στο 33′. Ο Αλέξης Ράπτης με ένα μικρό σερί 4-0 έβαλε την ομάδα μας μπροστά με 63-61 στο 34′ , με τον Άρη Κορωνίδη με τρίποντο να πετυχαίνει στο 65-68. Ο Τόλης Κουτρούλιας απάντησε με δικό του τρίποντο (68-68), με τον Κύπριο γκαρντ, αλλά και τον Αντώνη Μάντζαρη να προσθέτουν δυο ακόμα τρίποντα και να γράφουν το 68-74 στο 37′, με τον Αντώνη Μάντζαρη με νέο τρίποντο να πετυχαίνει στο 71-79 στο 39′, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 71-84!.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΨΥΧΙΚΟ 71-84
Διαιτητές: Τσούνας – Μπίκας – Καραβίτης

Δεκάλεπτα: 25-20, 40-36, 59-53, 71-84
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 1, Κοβάσεβιτς 11 (1), Δέδες 4 (1), Παππάς 4, Ψαρόπουλος 6, Παπαντωνάκος 10 (2 τριπ., 9 ριμπ.), Ράπτης 11 (12 ριμπ.), Κουτρούλιας 20 (1 τριπ., 7/8 διπ.), Ντιαλό 4, Φωτεινάκης, Χατζηνικόλας.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Μαρμαρινός 2, Αχής Ν. 9 (3/3 τριπ.), Περσίδης, Παπανικολάου 17 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Δημάκος 17 (4/5 τριπ.), Σκάνδαλος, Μάντζαρης 17 (4/8 τριπ.), Κορωνίδης 8 (2), Αχής Π., Ναούμης 5 (1), Πάνου, Ματζιώρης 9