Τεράστια νίκη – Πρόκριση στη Γ’ φάση για το εφηβικό!!!

Μεγάλη νίκη για το εφηβικό, που έφτασε ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο του στην Α’ κατηγορία του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ. Η ομάδα μας, σε έναν αγώνα στον οποίον έδειξε δύο διαφορετικά πρόσωπα, κατάφερε να κάνει το διπλό στην έδρα του ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ με τελικό σκορ 52-62.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, με την ομάδα μας να βρίσκεται στο 5′ μπροστά με 4-5. Στο σημείο εκείνο ο Περισσός έτρεξε επιμέρους 11-3 και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 15-8.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες μας συνέχισαν να μην έχουν ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι μας να φτάσουν τη διαφορά στη μέγιστη τιμη, 21-8 στο 13′. Κάπου εκεί όμως, οι παίκτες μας αφυπνίστηκαν και κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας να τρέξουν ένα 1-12 και να φτάσουν τη διαφορά σε απόσταση καλαθιού, 22-20, με το ημίχρονο να λήγει 24-22.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη να μην καταστρέψει ότι έχτισε στο δεύτερο δεκάλεπτο και όχι μόνο κατάφερε να περάσει μπροστά με 26-27 στο 23′, αλλά και με ένα επιθετικό κρεσέντο στα τελευταία λεπτά, βρέθηκε στο 30′ μπροστά με 33-44.

Στην τελευταία περίοδο η κούραση και το άγχος, επέτρεψαν στην ομάδα του Περισσού να μειώσει τη διαφορά (42-46, 45-49), όμως η ομάδα μας ανέβασε γρήγορα ξανά τη διαφορά στους δέκα πόντους με το σκορ 46-56 στο 38′ για να επικρατήσει εν τέλει με σκορ 52-62!

Πρώτος σκόρερ ο Μανιατόπουλος με 25 πόντους, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Σκέντζος με 18 πόντους, 2 κλεψίματα, 3 ασσιστ, Βούλγαρης με 9 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 κοψιμο, 1 ασσιστ και Μπέγιο με 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 κόψιμο, 3 ασσίστ.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές αυτής της επιτυχίας και ιδιαίτερα στους παίκτες και τον προπονητή που μέσα απο πολλές δυσκολίες καταφέρνουν να κρατάνε τη σημαία του συλλόγου ψηλά!!

Η ομάδα μας πλέον βρίσκεται ανάμεσα στις 11 καλύτερες ομάδες της Β’ κατηγορίας. Στην Γ’ φάση κληρωθήκαμε με την ομάδα του ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ, την οποία θα αντιμετωπίσουμε την Τρίτη 10/03 στις 21.45, στο γήπεδο των Ιλισσίων! Ευχόμαστε συνέχεια στις επιτυχίες!

ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 52-62
Δεκάλεπτα: 15-8, 9-14, 9-22, 19-18
ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ(Ευαγγελίδης): ΣΠΥΡΗ, ΡΑΛΛΗΣ, ΜΠΕΓΙΟ 7, ΣΚΕΝΤΖΟΣ 18(1), ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ, ΣΤΑΓΚΟΣ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 3, ΚΑΚΚΟΣ, ΚΟΥΒΕΛΗΣ, ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 25(1), ΤΟΡΡΕΣ, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 9