Α2: Ηρακλής – Παγκράτι 71-73

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ομάδα μας η οποία κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό στο Ιβανώφειο, κερδίζοντας τον ιστορικό Ηρακλή με 73-71, και να φτάσει στην 4η της νίκη στο πρωτάθλημα, κλείνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 2015.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ηρακλή να μπαίνει δυνατά στο παρκέ, και να ανεβάζει την διαφορά και στο +20 (43-23 στο 19′), με το ημίχρονο να κλείνει με 43-25. Κλειδί για την ανατροπή έπαιξε το γρήγορο επιμέρους σερί 14-2 που έτρεξε η ομάδας μας στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (45-37), με τον Μοτσενίγο να ισοφαρίζει σε 71-71 στα 54” πριν το τέλος, κερδίζοντας αντί αθλητικό φάουλ από τον Μουρατίδη, ενώ ο Παπαδιονυσίου ήταν αυτός που μετά από επιθετικό ριμπάουντ πέτυχε το 73-71 στα 7”, καθαρίζοντας τη νίκη για την ομάδα μας, με τον Χείλαρη να αστοχεί στο τελευταίο σουτ για την ομάδα του.

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 71-73

Δεκάλεπτα: 20-12, 43-25, 60-52, 71-73

Διαιτητές: Μητσόπουλος – Παπαδόπουλος – Ταρενίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Σταματογιάννης, Κοντόπουλος, Χείλαρης 4, Μουρατίδης 11 (2/3 τριπ.), Γ.Αποστολίδης 12 (2/2 τριπ.), Ντι Νούνο 22 (2/9 τριπ.), Γκιουλέκας 2, Καραγκιολίδης 2, Κοθράς, Α.Αποστολίδης 5 (1), Μπένας 7, Δέσπος 6

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 21 (3/8 τριπ., 5 ασίστ), Παναγιωταράς, Παπαδιονυσίου 20 (6/6 βολές, 7/7 διπ., 6 ριμπ.), Φακοπουλίδης, Μοτσενίγος 4, Αντωνάκης 8 (1), Κουτρούλιας 14 (13 ριμπ.), Σαχπατζίδης 6, Μήτσιαλος, Δενδρινός.