Α2 Ανδρών: Περιστέρι – Παγκράτι 70-85

Έπρεπε να περάσουν 28 χρόνια για να μπορέσει η ομάδα μας να κερδίσει εκτός έδρας το Περιστέρι, ενώ το 85-70 ήταν η πρώτη της νίκη για στο κλειστό «Ανδ.Παπανδρέου», μια επιτυχία που ήρθε με κεκτημένη ταχύτητα μετά τις επιτυχίες με Δόξα και Δούκα, και δείχνει τη καλή δουλειά που γίνεται από τον Ντίνο Καλαμπάκο και τους συνεργάτες του.

Η ομάδα μας πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά, φτάνοντας στο +10 (14-24) στο 8′, και κρατώντας ένα σταθερό προβάδισμα ως και το 16′ (33-38). Στην συνέχεια με προσπάθειες του Γκίλχριστ οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 11-3, προσπερνώντας με 44-41, με το ημίχρονο να κλείνει με 45-43.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η ομάδα μας κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της, παίρνοντας 52 πόντους από τους τρεις ψηλούς της (Κουτρούλια, Σαχπατζίδη και Αντωνάκη), με τους Δενδρινό, Μοτσενίγο και Παναγιωταρα να παίζουν εξαιρετική άμυνα στα ατού των γηπεδούχων. Αυτή ήταν η 11η φετινή νίκη της ομάδας μας, η οποία σε 22 παιχνίδια έχει ρεκόρ 11-11.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 70-85
Δεκάλεπτα: 21-28, 45-43, 62-67, 70-85
Διαιτητές: Τσαρούχα – Θεωνάς – Αναστόπουλος
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Λάκκας 6, Τσιότρας 3, Πολυτάρχου 20 (3), Παπαντωνάκος 2, Σκουλίδας 16 (2), Ψαρόπουλος, Κατιάκος 12, Μπλάνκενσιπ 2, Πέτρουλας, Γκίλχριστ 9.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 5 (1), Παναγιωταράς 4, Παπαδιονυσίου 7, Φακοπουλίδης 4, Μοτσενίγος 11 (3), Αντωνάκης 15 (3), Λεκάκης, Κουτρούλιας 22 (3), Σαχπατζίδης 15, Δενδρινός 2, Περσίδης.