Α2 Ανδρών: Παγκράτι – Ψυχικό 82-77

Τις νίκες του με αντίπαλο το Ψυχικό διπλασίασε η ομάδα μας, επικρατώντας στο κλειστό του Μετς με 82-77, και φτάνοντας στις 12η νίκη του στην τρέχουσα σεζόν, και πολύ κοντά στην επίτευξη του στόχου του, που δεν είναι άλλος από την αποφυγή των πλέι άουτ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Τσιώκο να πετυχαίνει οκτώ συνεχόμενους πόντους (από ισάριθμες δημιουργίες του Νίκου) και το Ψυχικό να προηγείται με 6-11 στο 5′, με την ομάδα μας χάρη στους Κουτρούλια και Μοτσενίγο να μειώνει σε 15-16, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 17-18.

Η ομάδα μας με τρίποντο του Κυριακόπουλου προσπέρασε με 27-25 στο 16′ με το ημίχρονο να κλείνει με 37-37, και τους φιλοξενούμενους να κρατάνε ένα ισχνό προβάδισμα. Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και η τρίτη περίοδος, με την ομάδα μας να φτάνει για πρώτη φορά στο +3 (56-53) στο 29′, και να παίρνει μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παπαδιονυσίου να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση, και τους φιλοξενούμενους να έχουν χάσει με διάστρεμμα τον Αγγελακόπουλο. Ο Μοτσενίγος με τζαμπ σουτ ανέβασε την διαφορά στο +11 (76-65), με το Ψυχικό να κάνει την τελική του αντεπίθεση και με τρίποντα των Στέβοβιτς και Δημάκου να μειώνει σε 76-74 στο 38′. Με το σκορ στο 79-77, ο Παπαδιονυσίου σταμάτησε εντυπωσιακά τον Στέβοβιτς, και έτσι ο Κουτρούλιας με καλάθι στα 44” πέτυχε το 81-77, με την ομάδα μας να φτάνει σε μια σημαντική νίκη.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΨΥΧΙΚΟ 82-77
Δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 57-55, 82-77
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Μπίκας-Σκούτας
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 11 (2), Παναγιωταράς 2, Παπαδιονυσίου 9 (3), Φακοπουλίδης, Μοτσενίγος 21 (1), Αντωνάκης 3, Λεκάκης, Κουτρούλιας 21 (1), Σαχπατζίδης 9, Περσίδης 4, Δενδρινός 2
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 5, Αχής Ντ., Παπανικολάου 17 (3), Δημάκος 14 (2), Αχής Π. 3 (1), Αγγελακόπουλος 13 (1), Στέβοβιτς 11 (2), Μελισσαράτος 5, Τσιώκος 9, Πάνου