Β’ Εθνική (Νότος): Ιπποκράτης Κω – ΑΟ Παγκρατίου 85-72

Με ήττα έκλεισε το 2017 η ομάδα μας, η οποία παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκανε για 30 λεπτά απέναντι στον Ιπποκράτη στην Κω, δεν κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχασε με 85-72. Η διακοπή των γιορτών βρίσκει το Παγκράτι ισόβαθμο με άλλες 6 ομάδες στην 8η θέση και με ρεκόρ 5-6.

Η ομάδα μας που ταξίδεψε στην Κω χωρίς το Μήτσιαλο, κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ιπποκράτη και με όπλο την εξαιρετική της ευστοχία -κυρίως- έξω απο τα 6.75 προηγήθηκε αρχικά με 0-5 και στη συνέχεια με 12-18, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-22. Στη δεύτερη περίοδο ο φρενήρης επιθετικός ρυθμός συνεχίστηκε, με τον Ιπποκράτη να ευνοείται από αυτό και να καταφέρνει να προηγηθεί στο ημίχρονο με 46-43. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 26′ (55-53), σημείο στο οποίο ο Ιπποκράτης κατάφερε να πάρει μια (εύθραυστη) διαφορά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 66-60. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Κω με ένα σερί 7-0, ανέβασε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά, με τους παίκτες μας να μην καταφέρνουν να βρουν επιθετικές λύσεις και να γνωρίζουν τελικά την ήττα με σκορ 85-72.
Επόμενος αγώνας της ομάδας μας στις 07/01 με αντίπαλο τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης στο Μετς.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 85-72
Δεκάλεπτα: 20-22, 46-43, 66-60, 85-72
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης – Κανελλόπουλος
Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Καραθωμάς, Κουμπούρας 9, Τρύπας 5 (1), Ονάσογλου 21 (2), Σκούφης 8 (2), Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 19 (2), Λεκάκης 6, Χαρίσης 8, Τσακαλέρης 9 (1), Γιουσέμογλου, Καταβαίνης.
Παγκράτι (Χούμπαυλης): Κούτρας, Καυκής 16 (1), Γιαννίκος, Γεωργοπαπαδάκος 13 (3), Λυτόπουλος 9 (1), Μητσιάλος, Τζάτζας, Χριστόπουλος 11 (3), Γερόνικος 4, Ξιούρας 5, Μπένος 12, Φασούρας 2.