Κύπελλο ΕΠΣΑ: Παγκράτι – Βύρων 2-2 (πεν. 3-2)

Τρομερό ματς και τρομερή πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΑ για το ποδοσφαιρικό μας τμήμα, το οποίο επικράτησε του Βύρωνα με 3-2 στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια, 2-2 παράταση). Αξίζει να σημειωθεί πως οι αντίπαλοί μας αγωνίζονται σε υψηλότερη κατηγορία, γεγονός που δείχνει τη διάσταση της επιτυχίας μας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορρόπημένο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βύρωνα, άνοιξε το σκορ από ριμπάουντ απόκρουσης πέναλτι του Κελαϊδίτη. Λίγα λεπτά αργότερα, η είσοδος του Στρατή, συνοδεύτηκε με γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ του ίδιου, για την ισοφάριση, που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί με 2-1, έπειτα από λάθος της άμυνας του Βύρωνα, όμως στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου, οι αντίπαλοί μας κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με τον Παριανό. Το ματς οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, στην οποία ο τερματοφύλακας της ομάδας μας, Βαγγέλης Κελαϊδίτης, έδειξε την κλάση του, αποκρούοντας δύο πέναλτι, δίνοντας έτσι την πρόκριση στο Παγκράτι.

Επόμενος αντίπαλος, στη Β’ φάση του κυπέλλου, είναι ο Παπάγος

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ – ΒΥΡΩΝ 2-2 (πεν. 3-2)

ΑΟ Παγκρατίου(Ακριτίδης): Κελαϊδίτης, Γιούτσος, Κουτρόπουλος, Μηνόπουλος, Κρεμόπουλος, Τσιρίμπας, Κοντογιάννης, Νεζίρι, Ρίζος, Καραβουσάνος, Κουρουπάκης
Αναπληρωματικοί: Στρατής, Αδάμης, Σταθερόπουλος, Τζωνς, Μακρής

Τη διαδικασία των πέναλτι μπορείτε να την παρακολουθήσετε από το video που ανέβασε η ιστοσελίδα sportifico.gr πατώντας εδώ