Κύπελλο Ανδρών: Παγκράτι – Κρόνος Αγ. Δημητρίου 89-78

Νίκη-πρόκριση για την ομάδα μας στον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς, απέναντι στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στο Μετς, με τελικό σκορ 89-78.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά νευρικά, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Οι παίκτες μας όμως στο τέλος του δεκαλέπτου βρήκαν κάποια σουτ και κατάφεραν να προηγηθούν με 22-16. Στη δεύτερη περίοδο, το τέμπο του αγώνα ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 40-36.
Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας έβαλε το πόδι στο γκάζι και κατάφερε μετά το 58-55 του 27′ να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 14-1, για να προηγηθεί στο 33′ με 72-59, βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες μας δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά και έφτασαν στη νίκη με 89-78.

Επόμενός μας αντίπαλος, ο Αμύντας, τον οποίο θα αντιμετωπίσουμε την Τετάρτη 19/09 στο Μετς, στις 18.00.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 89-78
Δεκάλεπτα: 22-16, 40-36, 69-59, 89-78
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Φραγκούλη
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 22 (3), Μαγιντόμπε 11 (3), Κούτρας 2, Κατωπόδης 6 (2), Λυτόπουλος 2, Τζατζάς 8, Δερμιτζάκης 5 (1), Δόξας 2, Ροδοστόγλου 18 (2), Μπένος 13
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Καρακώστας): Στραγανιώτης 14 (1), Κεφαλάς 2, Ξιούρας 6 (2), Ζαραϊδώνης 21 (3), Κόης 4 (1), Σολωμός 12, Καρακεχαγιάς 6, Στέφος 12, Ανδρεάτος 1